Haritaki: Božské ovoce léčí játra, ledviny i dýchací cesty

Zdroj: Shutterstock

Haritaki je strom, jehož domovinou je jihovýchodní Asie. Dorůstá až 30 metrů a rostou na něm menší oválné zelené plody, kterým se mnohdy říká také božské ovoce. U nás ho ale v čerstvé formě téměř neseženete. Dá se nicméně koupit ve formě prášku a kapek, které mají mnoho léčivých vlastností.

Haritaki většina lidí zná spíše jako malé kousky podobné sušeným švestkám. Ty se potom zpracovávají do prášku, ze kterého se následně vyrábí další produkty. Zelenou formu ovoce byste u nás hledali pravděpodobně marně.

Odplavuje všechno špatné

Doslovný překlad slova haritaki zní odplavovat nebo odnášet, uvádí Healthline. Ovoce totiž skutečně působí v organismu velmi blahodárně a vyplavuje z něj negativní látky, které našemu tělu škodí.

Haritaki zlepšuje imunitu, pomáhá udržet normální funkci trávení a je vhodné pro osoby s problémy s játry či ledvinami, doplňuje Vicco.

Proti cukrovce i respiračním obtížím

Haritaki je ovoce, které má účinky na nervový systém, smysly, mysl a odbourávání stresu. Studie dále dokazují, že podporuje reprodukční funkce, udržuje přirozené zdraví pleti a přispívá k udržení normálních funkcí kardiovaskulárního, respiračního a močového systému.

Mimo to je haritaki také způsobem, jak regulovat hladinu cukru v krvi, je tedy mimo jiné prevencí proti cukrovce.

U nás seženete haritaki nejčastěji v podobě produktů z lékárny. Jedná se o různé tinktury, masti a doplňky stravy. Dá se ale koupit také mletý plod, který následně využijete v kuchyni při přípravě některých pokrmů.

Zdroj: Healthline, Lybrate, NIH, Vicco

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz