Flexitariánství, životní styl založený na omezování spotřeby masa. Tuto dietu si zamilovali sportovci i celebrity

Zdroj: Shutterstock

V nedávné studii, kterou provedl řetězec supermarketů Waitrose, vyšlo najevo, že jedna třetina britské populace podniká kroky ke snížení spotřeby masa. Navíc 60 procent těch, kteří přešli na vegetariánskou nebo veganskou stravu, tak učinilo v posledních pěti letech.

Důvody, které popularizují tento styl stravování

Právě tomuto tématu se věnuje magazín PenniBlack, který informuje o pokroku v povědomí lidí o životních podmínkách jatečních zvířat a o dopadu velkochovů na životní prostředí. Právě 55 procent flexitariánů ve Velké Británii si odepírá maso kvůli pochybnostem o dobrých životních podmínkách zvířat.

Flexitariánství není nic nového, ale za posledních několik let se stalo stále populárnějším, protože se zdá, že díky osvětě je pro některé lidi mnohem snazší přijmout změnu stravování.

Co je to flexitariánství

Jednoduše řečeno, flexitariánství je „příležitostná vegetariánská strava“. Tato dieta spočívá v konzumaci převážně vegetariánských potravin s občasným masem nebo rybou.

Proč zvolit flexitariánskou dietu?

Četné studie nadále ukazují, že za velkou část emisí skleníkových plynů je zodpovědná produkce masa. Proto je snížení spotřeby masa považováno za jeden z nejlepších způsobů, jak můžeme všichni snížit svůj dopad na životní prostředí.

Pro všechny, kteří by chtěli být vegani nebo vegetariáni, ale nechtějí se připravit o některá oblíbená masová jídla, je to ideální alternativa, kterou si lze přizpůsobit na míru.

Jak je snadné stát se flexitariánem

Podle odhadů magazínu PenniBlack se hlásí k flexitariánství 22 milionů Britů. Vzhledem k tomu, že velké supermarkety nabízejí stále více bezmasých produktů a restaurace rozšiřují své vegetariánské a veganské možnosti, je mnohem snazší maso nahradit.

Celebrity jako inspirace

Známé tváře mají schopnost prodávat nejen módní oblečení nebo parfémy. I propagace zdravějšího životního stylu právě prostřednictvím známých lidí je velice funkční.

Michelle Obama

Bývalá první dáma Michelle Obama chce, aby všichni jedli zdravěji. Dala to jasně najevo už svou zeleninovou zahradou v Bílém domě a snahou zlepšit školní obědy. Michelle má svou kuchařskou show, aby inspirovala dětí k pestré a rostlinné stravě.

Katy Perry

Popstar Katy Perry je již řadu let oddanou flexitariánkou. Přestože zvýšila příjem rostlinného původu, nejí stoprocentně zdravě. Perry, která vyrůstala v rodině „sekaná a mléko“, vděčí svému manželovi, herci Orlandu Bloomovi, za podporu přechodu na rostlinou stravu s malým množstvím masa.

Beyoncé

Když začala Byoncé v roce 2018 vypadat mnohem zdravěji, novinářům přiznala, že je to hlavně díky veganské stravě.

Její šéfkuchař vypracoval 6 chutných veganských jídel, o která se podělila se svými fanoušky na sociálních sítích. Bylo jich 112 milionů. Nezůstala ale u veganství a občas si maso dopřeje. Její osobní trenér prozradil, že zpěvačka má veganské snídaně a dny, kdy dodržuje čistě rostlinnou stravu.

Serena Williams

Tenisová hvězda je již léta na převážně rostlinné stravě. Obzvláště během náročných turnajových dnů vždy upřednostňuje čerstvé ovoce a zeleninu, zejména listovou, jako je kapusta nebo obilné klíčky.

Jamie Oliver

Flexitariánem je i slavný šéfkuchař, který pomocí rostlinné stravy docílil výrazného úbytku na váze. Pochvaloval si také zlepšení kvality spánku. Ovlivňujícím faktorem byl také vliv chovu zvířat na životní prostředí.

Arnold Schwarzenegger

Hvězda akčních filmů a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger se v 70. letech stal kulturistou světové úrovně na masité dietě. Ale v posledních letech vyměnil maso za rostlinou stravu. „Terminátor“ se rád chlubí na sociálních sítích svou lednicí plnou rostlinné stravy a dodává, že k mužnému vzhledu není nezbytně nutné jíst maso.

Zdroj: penniblack.co.uk, planetshine.com
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz