Domácí kokosový jogurt je plný prospěšných látek. Zkuste si jej připravit

Kokosovy_jogurt
Zdroj: Nina Firsova / Shutterstock.com

Výzkumy naznačují, že kokos poskytuje výživné tuky a různé další potenciální přínosy pro zdraví. Je tedy ideální potravinou, kterou bychom měli všichni zařadit do našeho jídelníčku. Pro inspiraci vám dnes přinášíme recept na rychlý domácí kokosový jogurt.

Kokos je obecně považován za zdroj zdravého tuku. Také obsahuje bílkoviny, vlákninu a minerály.

Moudří předci znali účinky kokosu

Již v minulosti lidé dle serveru WebMD věděli, že má kokos mnoho zdravotních benefitů, a používali ho proto jako součást tradiční medicíny.

Věřili, že působí proti některým jedům, chrání před nemocemi, usnadňuje léčbu zánětů či zabijí bakterie.

Na rozdíl od mnoha jiných druhů ovoce, které mají vysoký obsah sacharidů, kokosové ořechy poskytují převážně tuk.

Obsahují také bílkoviny, několik důležitých minerálů a malé množství vitamínu B.

Dle serveru Healthline má kokos obzvláště vysoký obsah manganu, který je nezbytný pro zdraví kostí a metabolismus sacharidů, bílkovin a cholesterolu.

Prospěšné mastné kyseliny

Kokos také obsahuje velké množství mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem (MCFA), což je typ nasyceného tuku, který je pro lidské tělo mnohem snadněji stravitelný než tuky živočišné.

Bylo prokázáno, že tyto tuky, nazývané také triglyceridy se středním řetězcem (MCT), zvyšují vytrvalost trénovaných sportovců.

Tyto mastné kyseliny mají také antimikrobiální vlastnosti, které pomáhají jako prevence proti infekcím kořenových kanálků.

Přestože konzumace kokosu nenahrazuje správnou zubní hygienu, může pomoci zabít některé nežádoucí bakterie nacházející se ve vašich ústech a chránit dásně a zuby před infekcí nebo kazem.

Tyto kyseliny také pomáhají při hubnutí, protože urychlují spalování tuků.

Dle National Library of Medicine však výzkumy ukazují, že nadměrná konzumace kokosu může zvyšovat hladinu cholesterolu, čímž se zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Kokos je tedy třeba konzumovat s mírou.

Domácí kokosový jogurt

Pokud máte rádi chuť kokosu a nechcete jej jíst jen tak nakrájený, tak si zkuste udělat domácí kokosový jogurt, na který budete potřebovat jen dvě ingredience – kokosové mléko a probiotické kapsle.

Cca 400 ml kokosového mléka vylijte do čisté skleněné nádoby nebo misky, přidejte 2 kapsle probiotik (nesmí obsahovat prebiotika) a přikryjte utěrkou.

Následující den vložte nádobu do lednice vychladnout a máte hotovo. Při konzumaci si jej můžete dochutit ovocem či nějakou zavařeninou.

Zdroje: WebMD, Healthline, National Library of Medicine, Minimalist Baker

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz