Cvičíte a nehubnete? Možná je to špatně zvoleným časem cvičení

Visceralni_tuk
Zdroj: MARI_NAD / Shutterstock.com

Někteří cvičí rádi ráno před prací, jiní si zase jdou vyčistit hlavu po práci. Je to přece jedno, kdy si jdete zacvičit, ne? Dle nových studií to není úplně pravda, protože když chcete zhubnout, je prý lepší cvičit ráno.

Vstát a jít hned cvičit se možná ne všem jeví jako skvělý začátek dne. Pokud ale chcete zhubnout, tak ranní cvičení dle nového výzkumu zveřejněného v časopise Obesity může být tou správnou cestou.

Nebezpečný břišní tuk

Základem změny postavy je bezesporu pohyb a změna jídelníčku. Ale očividně záleží i na čase, kdy se hýbete.

Dle zmíněné studie účastníci, kteří cvičili ráno, zhubli výrazně více na váze než ostatní účastníci cvičící večer.

Navíc také shodili více tuku na břiše, který je v mnoha ohledech velmi rizikový.

„Hlavním spojením s obvodem pasu a břišním tukem je viscerální tuk, nebezpečný zánětlivý tuk, který se hromadí kolem vašich orgánů,“ vysvětlila pro server EatThis, NotThat! doktorka Stacie Stephenson.

Průběh průzkumu

Studie probíhala v letech 2003 až 2006 pod dozorem doktora Tongyu Ma a zúčastnilo se jí 5 285 účastníků. Ti byli rozdělení do tří skupin dle denní doby, ve kterou cvičili.

První skupinou byla ranní ptáčata a jednalo se o lidi cvičící v rozmezí od 7:00 do 9:00. Druhou skupinou byli účastníci cvičící přes den v rozmezí od 9 do 16 hodin. Poslední skupinou byli lidé cvičící večer.

Při vyhodnocování se hodnotitelé zaměřili zejména na břišní tuk, který byl pro závěry studie rozhodující.

Účastníci, kteří cvičili ráno, měli průměrnou velikost pasu 91,5 centimetrů ve srovnání s 95,8 a 95,0 u poledního a večerního tréninku.

Břišní tuk je první, který zhubnete, když začnete cvičit a změníte jídelníček. Je tedy dobrým ukazatelem, že dieta funguje.

Důvody jsou neznámé

Výzkum však nepřinesl odpovědi na otázku, proč je právě ranní cvičení účinnější. Stephenson na to má jedno vysvětlení, které by mohlo být opravdu tím důvodem.

„Když cvičíte před všemi ostatními věcmi, které musíte udělat, je mnohem méně pravděpodobné, že se budete omlouvat, že nemáte čas, jste příliš unavení, máte příliš mnoho práce atd.,“ říká doktorka.

Ranní cvičení vás také nabije a více se poté budete vyhýbat nezdravým jídlům, protože vám bude líto zahodit ranní snahu o zhubnutí.

Jiná teorie pak například tvrdí, že se jedná o vliv hormonů, které se na cvičení podílejí. V ranních hodinách totiž může být hladina hormonů vyšší, a tedy lépe napomáhají procesu hubnutí.

Ať jsou důvody jakékoliv, a budou jistě dále zkoumány, tak tato studie dokazuje, že dělat správnou věc ve správný čas může být důležité pro udržení zdravého metabolismu a zdravé tělesné hmotnosti.

Zdroje: EatThis, NotThat!, Healthline, National Library of Medicine

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz