Čistá a krásná pleť souvisí s tím, co jíme. Podívejte se, čemu se vyhnout a co na jídelníček pravidelně zařadit

Zdroj: Shutterstock

Naše pleť je ovlivněna mnoha faktory. Samozřejmě za ni může zčásti genetika, nemoci nebo vliv počasí, ale ovlivňuje ji i naše duševní zdraví a v neposlední řadě pak potraviny, kterými se stravujeme. Některé totiž pomáhají tomu, abychom se cítili krásně a mladě, jiné nám zase mohou na obličeji vytvořit nepříjemné pupínky.

Nejspíš nikdo z nás nechce mít obličej samý bolák, neustále se drbat a řešit krvácivé rány. I když si někdy možná myslíte, že se nedá nic dělat s tím, jak jste se narodili, pravda je jiná.

Právě proto, že máte předpoklady k tomu mít pleť nehezkou, byste měli myslet na to, jak si co nejvíce krásu vynahradit jinými možnosti. A správné jídlo může mnohdy zachránit víc, než si možná uvědomujete.

Dopřát si můžete i mlsání

Existuje celá řada potravin, které prokazatelně pomáhají udržet naši pleť čistou a vzhledově mladistvou. První z těchto jídel je samozřejmě ovoce, které podporuje hydrataci pleti a také dodává našemu tělu celou řadu vitamínů.

Hned v závěsu za ovocem se drží olivový olej. Lidé ve Středomoří podle vědců vypadají právě tak dobře díky tomu, že k němu mají mnohem blíž než ostatní. Olej obsahuje velkou spoustu antioxidantů a mastných kyselin, které jsou naší kůži prospěšné.

Ženy určitě ocení také to, že si mohou dovolit i nějaký ten mls. Tmavá a hořká čokoláda jsou totiž na pleť jako dělané. Zlepšují krevní oběh v buňkách a zabraňují vzniku vrásek.

Dalším velmi významným pomocníkem na špatnou pleť jsou vajíčka. Díky vitamínům H a B7, které obsahují, pomáhají naší pokožce k dokonalosti. Zvažte proto jejich pravidelné zařazení do jídelníčku.

Nakonec je tu losos, který díky svým antioxidačním účinkům dokáže pohledově zpomalit stárnutí. Žádné vrásky, pupínky, povislá kůže kolem očí. Stačí si dát pokrm s lososem alespoň jednou za měsíc a poznáte změnu.

Vyhněte se smaženému

Stejně jako spousta potravin může naší pleti prospět, celá řada jí může také uškodit. Jedním z hlavních nepřátel jsou sladkosti. Ty způsobují nečistoty pleti a pupínky, dají se ale vždy nahradit hořkou čokoládou a ovocem.

Brambůrky vaší pleti rozhodně také neprospějí. Jsou plné mastných kalorií, sacharidů a tuků. Kromě toho, že uškodí vaší pleti, ani zbytek vašeho těla nebude z takového nezdravého jídla nadšený.

Celkově jakékoli smažené jídlo je pro pleť špatné. Chápeme sice, že hranolky nebo kuře z fast foodu jsou chutné, pokud je ale budete jíst každý den, na vašem obličeji se to ukáže.

Mléko ve velkém také způsobuje problémy s akné. Ačkoli se o tom dlouho vedly vědecké spory, nakonec bylo dokázáno, že tento nápoj opravdu není pro jemnou obličejovou kůži vhodný.

Stejně tak alkohol způsobuje pupínky, zánětlivá onemocnění kůže, svědění a vyrážku. A to především proto, že pleť dehydratuje a poškozuje kožní buňky.

Zdroj: food.ndtv.com, aktin.cz, wellneo.cz
Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz