Bylinky, které vám uleví od potíží s žaludkem. Pomůže heřmánek i kurkuma

Zdroj: Shutterstock

Problémy s žaludkem umí pořádně znepříjemnit život. Pokud jste někdy zažili trable týkající se tohoto orgánu, jistě nám dáte za pravdu, že to může i pekelně bolet. Ne vždy je ale nutné hned sahat po lécích z lékárny.

Od nepříjemností je možné ulevit si za pomoci vhodných bylinek. Babičky by potvrdily, že bylinky jsou mocné a dokážou nám pomoci. Jaké bylinky působí pozitivně právě na žaludek?

Máta peprná

Mátu peprnou si spojujeme se svěží chutí a příjemnou vůní. Může nám připomínat pastu na zuby. Esenciální mátový olej v sobě obsahuje mentol – těkavou látku, která má přímý antispasmodický, tedy svaly uvolňující, účinek na hladké svalstvo trávicího traktu.

Mátová vůně je velmi příjemná, nevoní jen málokomu. Je také důležité zmínit, že vůně mátového oleje dokáže zklidnit nervy, které jsou často příčinou bolavého žaludku.

Kurkuma

Kurkuma je koření z rostliny z čeledi zázvorníkovitých. Pochází z indického subkontinentu a jihovýchodní Asie. Aktivní složkou je kurkumin, diferuloylmethan, který je zodpovědný za žlutou barvu kurkumy a který se často používá k barvení potravin a kosmetiky.

„Kurkuma se používá při léčbě různých zánětlivých stavů, jako je rakovina, zánětlivé onemocnění střev, neurodegenerativní onemocnění, cukrovka, obezita a ateroskleróza, s úspěchem jak ve studiích na zvířatech, tak v klinických studiích na lidech,“ zmiňuje web Ncbi.

Heřmánek

I heřmánek se řadí na seznam bylin, které mohou být prospěšné ve chvíli, kdy vás trápí žaludek. Tato voňavá rostlina má pozitivní vliv na zažívání a stimuluje chuť k jídlu. Využívá se k zapařovacím obkladům nejen na žaludek.

Zanevřít bychom neměli ani na heřmánkový čaj. „Heřmánkový čaj může pomoci zmírnit bolest rozrušeného žaludku tím, že působí protizánětlivě. Tyto protizánětlivé vlastnosti pomáhají uvolnit svaly žaludku, což může snížit bolest křečí,“ píše web Healthline.

Zázvor

Zázvor je ceněný pro svoji účinnost při léčbě nevolnosti a zvracení. Často je doporučován těhotným ženám, kterým ulevuje od typických těhotenských nevolností.

Přírodní protizánětlivý zázvor je k dispozici v mnoha formách, z nichž všechny mohou pomoci. Mnoho lidí užívá zázvorové žvýkačky a doplňky, jiní lidé dávají přednost zázvoru ve formě nápojů. Vyzkoušejte přírodní zázvorové pivo nebo nakrájejte čerstvý kořen zázvoru a připravte si čaj.

Zdroj: Ncbi, Healthline, TheHealthy, MedicineNet

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz