Aloe vera: Blahodárná rostlina, která ale může působit i toxicky

Zdroj: Shutterstock

Aloe vera patří mezi rostliny, jejichž název bývá chápán jako synonymum pro zdraví. Jenže skutečně má pouze blahodárné účinky?

Původ aloe vera

Aloe vera neboli aloe pravá je sukulentní rostlina, jejíž původní domovinou je subsaharská Afrika. Člověk její léčivé účinky objevil už velmi dávno. Využívána byla již na počátku civilizace starověkého Egypta. Postupně se navíc rozšířila do dalších částí světa a tvoří nedílnou součást čínské, indické i arabské medicíny. Dnes se také vyskytuje v sušších oblastech všech kontinentů (pochopitelně mimo Antarktidu).

Kde si aloe pravou pořídit?

Aloe pravou si v současné době můžete pořídit v mnoha podobách. Koupit si lze nealkoholické nápoj, ale také šťávu, sušené plátky anebo gel s dužinou, který můžete využít i pro zklidnění namáhané a podrážděné pokožky. Aloe veru je ale možné i pěstovat, a to jako „pokojovku“. Mnoho obchodů nabízí semena, ale také rostlinu v květináči, jež se může stát ozdobou interiéru.

Aloe pravá v kuchyni

Aloe vera má široké kuchyňské využití, což možná leckoho překvapí. Použít ji lze např. do smoothies, ovocných šťáv a džusů, které nejen ochutí, ale doplní je o spoustu účinných látek. Přidat ji můžete rovněž do snídaňových směsí (kaší apod.), salátů či sladkých dezertů. Někteří lidé si ji rovněž přidávají do jogurtů. Jistě ale přijdete i na mnohá další uplatnění.

Fenomén smoothie – zdravý nápoj, jenž je schopen nahradit jídlo. Odkud se vzal a nemůže nám i škodit?

Léčivé účinky aloe vera

Gel nebo latex z listů aloe pravé obsahuje mnoho cenných látek jako např. vitamíny (A, B, C či D), minerály (hořčík, zinek nebo vápník), polysacharidy, enzymy nebo aminokyseliny. Proto působí blahodárně na trávení (účinkuje např. při zácpě), podporuje imunitu a metabolismus a vynechat nesmíme ani antioxidační účinky. Zmínit navíc musíme i široké zevní uplatnění, a to např. na popáleniny, ekzémy, akné anebo kožní alergie.

Zajímavosti o aloe pravé

  • Některé obsažené látky jako např. lektiny (skupina proteinů) mohou mít podle některých výzkumů protirakovinné účinky.
  • Na druhou stranu musíme upozornit i na některé toxické účinky latexu, který může ve větším množství způsobit prudký průjem, neboť účinkuje silně projímavě.
  • Produktům s obsahem latexu by se proto měly vyvarovat děti, těhotné a kojící ženy, stejně jako jedinci s onemocněním trávicího traktu.
  • Pokud si aloe pravou vypěstujete, z listu nejprve ořežte špičaté kraje, pak oloupejte zelenou slupku a nakonec lžící vydlabejte průhledný gel.
  • Gel je bezbarvá rosolovitá hmota v listech, zatímco latex je žlutá tekutina, která vytéká při rozkrojení listu.

Autor: redakce

Chlorella: zdroj velkého množství zdraví prospěšných látek. Více chlorofylu nikde jinde nenajdete

Přidat na Seznam.cz