4 potraviny, které vyživí vaši pokožku

Zdroj: Chatham172 / Shutterstock

Věděli jste, že potraviny, které si servírujete na talíř, mohou do značné míry ovlivnit stav vaší pleti? Ne nadarmo se říká, že střeva jsou jakýmsi druhým mozkem, a pokud do nich neposíláte jen to nejlepší, propíše se to jak do těla, tak i do kůže. Které potraviny vám pomohou s výživou pokožky?

Ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina představují bohatý zdroj živin pro vaši pleť. Jsou plné vitaminů, minerálů a vlákniny a pokožka si z nich vezme vše, co potřebuje pro svou krásu. Důležitá je především pestrost zeleniny a ovoce, která by se měla promítnout do vašeho jídelníčku. Díky tomu zajistíte rozmanitý přísun všech důležitých látek.

Skvělým příkladem rostlinného pomocníka v boji za krásnou pleť je avokádo. To obsahuje krom široké škály vitaminů také přírodní antioxidanty a kvalitní rostlinné tuky, které pleť vyživují do hloubky. Navíc také přispívá k tvorbě kolagenu.

TIP: Avokádový olej můžete na pleť používat i zvenčí. Stačí, když pro jeho zapracování do pokožky použijete face roller.

Ořechy a semínka

Ořechy a semínka mají pro pleť podobný přínos jako zmíněné avokádo. Oboje je bohatým zdrojem tuků, které obsahují nenasycené mastné kyseliny, jež projasňují a vyživují pleť. Ořechy a semínka obsahují také vitamin E, karotenoidy a polyfenoly. To vše ještě více umocňuje antioxidační účinky ořechů a semínek.

Začlenit do jídelníčku více ořechů a semen není žádná věda. Můžete je přimíchat do oblíbené ovesné kaše či jogurtu. Stejně tak je lze přisypat do zeleninového salátu nebo jimi obohatit zeleninovou polévku, kupříkladu dýňovou. Fantazii se meze rozhodně nekladou a záleží jen na vašich chuťových preferencích.

Fermentované potraviny

Fermentované potraviny ocení zejména lidé trpící na problematickou pleť. Nerovnováhu ve střevech vám totiž mohou pomoci zkrotit právě fermentované dobroty. Těmi jsou například jogurt, kefír, zelí, kimchi nebo miso. Fermentované potraviny obsahují blahodárná probiotika. Díky tomu zajistíte vitalitu nejen trávicího traktu, ale pravidelná konzumace fermentovaných jídel vám pomůže i s pletí.

TIP: Naložte ovesné vločky do vody přes noc. Ráno k nim přidejte řecký jogurt, nakrájené ovoce a porci ořechů a máte perfektní zdroj probiotik i prebiotik.

Hořká čokoláda

Ano, čtete správně. Hořká čokoláda může být do jisté míry skvělým parťákem v péči o pleť. Obsahuje totiž velké množství antioxidantů, vitaminů i minerálů, které jsou prospěšné pro tělo i pokožku. Nicméně je dobré pamatovat na to, že se jedná o opravdu kvalitní a vysokoprocentní hořkou čokoládu.

Hořká čokoláda je dobrým sluhou, ale špatným pánem. Snadno se totiž změní v nepřítele. Budete-li se od rána do večera ládovat hořkou čokoládou, zaděláváte si akorát na problém. V takovém množství nezáleží na tom, jak moc je čokoláda kvalitní, protože vaše tělo i pleť vám rozhodně nepoděkují.

Přidat na Seznam.cz