Weight Watchers: Nejlepší dieta roku 2023, která funguje, ale vyjde vás draho

Dieta
Zdroj: Yuriy Maksymiv / Shutterstock.com

Už jste slyšeli o dietě, která je dle amerických médií nejlepší dietou minulého roku? Jmenuje se WW neboli Weight Watchers. Je založena na bodovém systému, kdy do programu zadáváte, co jste snědli, a program vám vypočítá vaše osobní výživové potřeby na základě vaší výšky, hmotnosti, věku a úrovně aktivity.

Nejedná se o žádnou novinku, společnost Weight Watchers funguje již od roku 1963, ale v roce 2018 změnili strategii, přejmenovali se na WW, a do té doby wellness program se začal prodávat jako personalizovaný program na hubnutí.

Nejlepší dieta roku 2023

Server WebMD v souvislosti s touto dietou uvádí, že byla vyhlášena nejlepší dietou na hubnutí v každoročním hodnocení Best Diets časopisu U.S. News & World Reports.

Program je založen na skutečnosti, že málokdo má prostor na pravidelné chození na různá dietní setkání, kde se probírají zaznamenané potraviny.

Z pohodlí svého domova si do aplikace zadáte to, co byste jinak psali na papír. Systém vám ke každému jídlu přiřadí bodové hodnoty, které se sčítají, a vy si musíte hlídat, abyste nepřekročili systémem vypočítanou hodnotu.

Můžete tak vlastně jíst cokoliv, ale kvůli limitujícímu bodovému rozpočtu budete pravděpodobně muset zvolit potraviny s nižším obsahem kalorií, vyšším objemem, vlákninou a bílkovinami, které mají nižší bodovou cílovou hodnotu.

Možná vám to teď připomíná běžné kalorické tabulky, ale aplikace je nastavena tak, že na rozdíl od tabulek si nemusíte vážit porce jídla. I jídlo v restauraci má stanovený počet bodů.

Změna životního stylu

Cílem aplikace je dle WebMD nasměrovat vás ke zdravějším potravinám a návykům pomocí nového systému.

Aplikace je samozřejmě placená a hned na začátku jste vyzváni, abyste odpověděli na otázky ohledně svých stravovacích návyků.

Pak vám dá váš vlastní denní rozpočet bodů na jídlo a motivuje vás, abyste jej nepřekračovali. Zároveň obdržíte seznam potravin, která mají nulové hodnoty a které můžete jíst bez omezení. Patří sem například ovoce, zelenina, avokádo, drůbež, tofu či vejce.

Server Medical News Today u aplikace chválí její komplexnost, kdy předplatné zahrnuje pravidelná setkání, svépomocná výuková sezení, skupinovou podporu a bodový systém.

Provedené studie

V souvislosti s WW bylo provedeno několik studií, které se zaměřovali na její účinek. A jak si dieta vedla?

V krátkodobé 12týdenní studii bylo sledováno 750 jedinců, kteří hubli v různých program. Server The BMJ uvádí, že uživatelé WW zhubli ze sledovaného vzorku nejvíce.

Další studie zveřejněná na The Lancet se zaměřila na uživatele, kteří aplikaci používali více než rok. I zde se ukázalo, že lidé zhubli na váze o 2,6 % více než lidé, kteří nevyužívali žádného poradenství.

Výhodou této diety je pak dle serveru U.S. News, že je založena na pomalém a zdravém hubnutí se zaměřením na změnu životního stylu.

Nevýhody WW

Jak již bylo zmíněno, je tato aplikace známá především ve Spojených státech. U.S. News uvádí, že nově si předplatitelé dražší varianty mohou přes aplikaci objednat léky na předpis, jako jsou Ozempic, Wegovy a Mounjaro.

Aplikace tedy může být lehce zneužita nebo může vést k nezdravému hubnutí, pokud by někdo nedodržoval stanovené postupy ohledně léků.

Server Healthline pak upozorňuje na to, že je aplikace poměrně drahá a je velmi těžké odhlásit odběr, a tedy i ukončení může být finančně náročné.

Cena je celkově největším problémem WW, protože poplatky jsou často nad finanční možnosti mnoha uživatelů.

Ale všechny výše zmíněné studie a servery se shodují, že se jedná o jednu z mála diet, které opravdu fungují.

Zdroje: WebMD, U.S.News, The BMJ, The Lancet, Healthline, Medical News Today

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz