Vosí hnízda patří mezi tradiční cukroví českých domácností. Lze si je připravit i zdravěji?

Vosí hnízda - skvělé a chutné cukroví

Vosí hnízda patří mezi tradiční cukroví českých domácností. Ačkoli svým tvarem produktu vos příliš neodpovídá, rozhodně chutná, a díky obsahu alkoholických nápojů může v zimě i zahřát. A navíc si jej lze připravit zdravěji!

Historie vosích hnízd je neznámá, cukroví se ale používá stovky let

Historie vosích hnízd je zahalena tajemstvím. Nejedná se totiž o celosvětově či alespoň celoevropsky rozšířenou lahůdku. Samotné cukroví se ovšem připravuje už stovky let. Možná vás ale překvapí, že původně nemělo souvislost s Vánoci, ale se zimním slunovratem. Na tento den či spíše na nejsilnější noc roku se připravovaly různé cukrovinky, které měly spíše obřadní charakter. Zavěšovaly se přitom nad stáje a vchody do domu, stejně jako na ovocné stromy apod.

Kde ochutnat vosí hnízda? Připravte si je doma!

Vosí hnízda si může každý připravit doma. Záměrně píšeme připravit, a ne upéct. Pokud jste totiž o nich nikdy neslyšeli, což nepředpokládáme, vězte, že se jedná o nepečené vánoční cukroví. Nebudete-li mít tedy letos s blížícími se Vánoci čas na pečení, vosí hnízda jsou výtečným řešením.  Budete ovšem potřebovat speciální formy ve tvaru kužele. Tu si však lze bez problémů pořídit v mnoha internetových i kamenných obchodech. Nic vám tedy v cestě nestojí.

Vosí hnízda se připravují z různých ingrediencí

Vosí hnízda se v různých domácnostech připravují různě. Základem je ovšem těsto a piškot, který slouží jako podstava. Těsto se přitom obvykle připravuje z rozmačkaných piškotů, jež se většinou smíchají s máslem, kakaem a často také s rumem. Používán bývá také moučkový cukr, jímž se vysypává formička. V některých receptech se ovšem do těsta přidávají rovněž lískové či vlašské ořechy, kokos anebo vaječný bílek. Jako náplň bývá nejčastěji používán vaječný likér či opět rum.

Lze si připravit i zdravější variantu vosích hnízd?

Vosí hnízda samozřejmě nepatří mezi nejzdravější pokrmy, na druhou stranu to ani nikdo nemůže od tradičního cukroví čekat. Jak známo, RAW potraviny jsou obvykle zdravější, protože v nich nejsou živiny ani enzymy zničeny tepelnou úpravou. Nicméně u vosích hnízd, ač se nepečou, většina surovin tepelně upravena byla. Pokud ovšem chcete zkusit zdravější variantu, můžete např. místo klasického másla použít nějaké ryze rostlinné, kakao nahradit karobem a alkoholické nápoje jako náplň pudinkovým krémem. Pak si totiž na tomto cukroví budou moci bez problémů pochutnat i děti.

Zajímavosti o vosích hnízdech. Anebo včelích úlech?

  • Ačkoli je častěji používán název „vosí hnízdo“, toto cukroví tomu skutečnému tvarem příliš neodpovídá. Často se mu proto také říká „včelí úly“.
  • Do vosích hnízd (či včelích úlů) je samozřejmě přidáván rum, který ve skutečnosti není rumem. V českých domácnostech totiž nachází uplatnění např. Tuzemák, a nikoli Captain Morgan.
  • Vosí hnízda patří společně s vanilkovými rohlíčky, perníčky či lineckým cukrovím mezi nejznámější cukroví v ČR. Na druhou stranu právě vosí hnízda jsou známa asi nejméně a někteří lidé je dokonce neznají vůbec.
  • Kde si konkrétně pořídit formy na vosí hnízda? Nechtějí-li se vám nakupovat přes internet, můžete skočit do nejbližších domácích potřeb a třeba budete mít štěstí.
  • Zvolené ingredience mají samozřejmě vliv na barvu vosích hnízd. Můžete si tedy připravit světlou či tmavou variantu, anebo se letos vrhnout na rovnou na obě.
Přidat na Seznam.cz