Voda s citronem: Osvěžující limonáda, která pomáhá v boji proti ledvinovým kamenům

Zdroj: Shutterstock.com

Pokud jste někdy trpěli ledvinovými kameny, pravděpodobně byste to nepřáli ani svému nepříteli a uděláte cokoli, abyste se jim znovu vyhnuli. Skvělou prevencí je přitom obyčejná voda s citronem.

Ledvinové kameny se vyskytují častěji u mužů než u žen a přibližně u poloviny lidí, kteří je prodělali, se bez preventivních opatření do 10 až 15 let objeví znovu.

Co jsou ledvinové kameny

Vznikají, když se určité látky, jako je vápník, šťavelan a kyselina močová, natolik koncentrují, že v ledvinách vytvoří krystaly. Ty se postupně zvětšují a stávají se z nich kameny.

Poté, co se kameny v ledvinách vytvoří, mohou se uvolnit a projít močovodem a zablokovat průtok moči. Výsledkem jsou silné bolesti (na jedné straně těla mezi žaludkem a zády), které mohou být doprovázené krví v moči, nevolností a zvracením.

Jak kameny postupují močovodem směrem k močovému měchýři, mohou způsobovat časté močení, tlak v měchýři nebo bolest v tříslech. Při pozorování některého z těchto příznaků navštivte svého lékaře.

Kameny mohou odcházet několik týdnů až měsíců, a to buď samovolně za užívání volně prodejných léků proti bolesti, nebo pokud je bolest příliš silná či kameny příliš velké, mohou být odstraněny pomocí zákroku zvaného ureteroskopie.

Přestože ledvinové kameny vyskytují poměrně často a opakovaně, existují jednoduché způsoby, jak jim lze předcházet.

Voda s citronem jako každodenní prevence

Pijte dostatek vody, což v případě ledvinových kamenů platí dvojnásob. Čím více vody během dne vypijete, tím častěji budete chodit na záchod, a tím lépe se budou odstraňovat škodlivé látky z ledvin a nebudou se usazovat v podobě kamenů. Pokud chcete snížit riziko výskytu ledvinových kamenů, musíte zvýšit příjem tekutin tak, abyste denně vymočili 1,5 až 2 litry moči.

Přidáte-li si do sklenice vody citron, účinek bude ještě větší. Jak již bylo řečeno, ledvinové kameny jsou tvořeny zejména vápníkem. Citrát (sůl obsažená v kyselině citronové) se totiž váže na vápník a pomáhá tvorbu kamenů blokovat. Dopřejte si alespoň jeden citron denně.

Citron jako přírodní alternativa k lékům

Lidem se sklonem ke vzniku kamenů lékaři obvykle předepisují citrát draselný. Může se užívat v tekuté formě nebo jako tabletky. Citronová šťáva je však plná přírodního citrátu, který i když není tak efektivní jako citrát draselný, je skvělou alternativou pro pacienty, kteří se chtějí vyhnout dalším lékům.

K přípravě limonády stačí smíchat půl šálku koncentrované citronové šťávy se sedmi šálky vody. Podle chuti lze přidat náhražku cukru. Klasickému cukru je lepší se vyhnout, jelikož není pro organismus zdravý a obsahuje mnoho kalorií.

Další kroky pro zabránění ledvinovým kamenům

Samotná limonáda by však měla být součástí diety, která zabraňuje vzniku kamenů. Důležité je také snížit množství soli ve stravě – používejte náhražku soli na bázi draslíku a omezte jídla v restauracích na minimum.

Dále omezte živočišné bílkoviny, jako je maso, vejce a mořské plody. Naopak jezte více více rostlinných potravin bohatých na vápník. Mezi dobré zdroje patří jogurt, sójové výrobky, fazole, čočka a semena. Vápník ze stravy ve střevech váže šťavelany, těch se pak vstřebává méně a v moči jsou v nižší koncentraci.

Zdroj: webmd.com, health.harvard.edu

Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz