Považujeme je za zdravé, přitom nám škodí. Dejte si pozor na sušené ovoce i produkty ze sóji

Zdroj: Shutterstock

Na první pohled se možná tváří zdravě, ve skutečnosti ale tak zdravé úplně nejsou. V dnešním článku bude řeč o potravinách, na které mnohdy sázíme právě proto, že jsme přesvědčeni, že našemu zdraví prospívají.

Ve skutečnosti nám ale mohou spíše uškodit. O jaké potraviny jde? Máte je ve svém jídelníčku i vy? Odhalme potraviny, které se zdravě jenom tváří.

Nízkotučné jogurty

Nízkotučné jogurty bývají častou součástí redukčních jídelníčků. Jíme je proto, že v sobě obsahují nízké procento tuku, které se v rámci hubnutí snažíme omezit. U těchto produktů bohužel často dochází k tomu, že se kromě odstranění mléčného tuku odstraní i vitamíny rozpustné v tucích – konkrétně vitamíny A a D.

„Odtučněný jogurt, mléko nebo třeba tvaroh nemusejí ani zdaleka představovat zdravou nebo dietní variantu. Naopak v nich mohou chybět zdraví prospěšné látky,“ uvádí Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně center pro výživu a hubnutí Naturhouse pro deník iDNES.

Ovocné džusy

Ovocné džusy sice mohou být součástí zdravého stravování, nesmí se to s nimi ale přehánět. Pokud vypijete několik litrů za den, spíše si uškodíte. Při výrobě džusu ovoce ztrácí značnou část svého zdravého obsahu, zejména potom vlákninu. V džusu navíc z vymačkaného ovoce přijmete mnohem více cukru. Ve svém vlastním zájmu dejte raději přednost ovoci ve formě smoothies.

Sójové produkty

Sóju většina lidí vnímá jako zdravou potravinu. Nejčastěji se objevuje ve stravě vegetariánů a veganů. Napadlo by vás, že výrobky ze sóji jsou ve skutečnosti poměrně škodlivé a to jak po ekologické, tak po zdravotní stránce?

„Jde o jednu z nejničivějších rostlin, která obírá půdu o živiny a nechává ji po sobě poničenou. Kromě toho obsahuje také množství rostlinných estrogenů, které narušují hormonální rovnováhu v těle,“ varuje web AAzdravi.

Fitness tyčinky

Po fitness tyčince často sáhneme ve chvíli, kdy hledáme zdravou svačinku. Myslíme si, že tělu dodáme potřebnou energii a příliš mu neublížíme. Fitness tyčinky rozhodně patří na seznam potravin, které se tváří jako zdravé, i když ve skutečnosti vůbec zdravé být nemusí. Měli byste si pohlídat velké množství přidaného cukru a tuku a zároveň malé množství vlákniny a bílkovin.

Zeleninové chipsy

Když nás večer přepadne chuť na něco dobrého, nejčastější volbou jsou právě brambůrky. Chceme-li mlsat s menšími výčitkami, saháme po chipsech zeleninových. I ty v mnoha lidech vyvolávají dojem, že jsou zdravé a tím pádem vhodné. Pravdou ale je, že zeleninové chipsy nemusí být o nic zdravější než ty klasické bramborové. Nenechte se zmást názvem zeleninové, protože není všechno zlato, co se třpytí.

Sušené ovoce

V rozumné míře neublíží, pořád je to lepší volba než běžné sladkosti. Sušené ovoce v sobě obsahuje hodně vlákniny a antioxidantů. Jelikož ale ovoce procesem sušení zmenší svůj objem, můžete mít tendence sníst ho větší množství, což sebou přináší i větší množství přijatých kalorií. 100 gramů sušeného ovoce v sobě obsahuje daleko větší obsah jednoduchých cukrů než 100 g čerstvého ovoce.

Zdroj: iDNES, AAzdravi.cz, pikant.cz, gymbeam.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz