Meduňka lékařská: Malý poklad, který roste i v truhlíku na okně

tinktura z medunky
Zdroj: Shutterstock

Meduňka patří do čeledi hluchavkovitých a vyznačuje se vejčitými listy, které mají zubaté okraje. Kvete nenápadnými drobnými květy bělavé barvy. Meduňka roste po celém světě, ale u nás se nejvíce vyskytuje meduňka lékařská.

Prospěšnost rostliny

Meduňka je v přírodě hojně vyhledávána včelami, které milují její nektar. Lidé si oblíbili její měkké a na dotek chlupaté listy, které krásně voní po citronech.

Jak uvádí zdravi.euro.cz, meduňka lékařská je vyhledávána pro své léčivé účinky. Obsahuje velké množství silic, hlavně citralu, který dává rostlině citronové aroma a vyznačuje se antimikrobiálními účinky. Listy rostliny obsahují také třísloviny, hořčiny, flavonoidy a různé minerály.

Meduňka lékařská: Malý poklad, který roste i v truhlíku na okně
bylinný čaj, zdroj: Shutterstock

Účinky na lidské zdraví

Meduňka je šampionem pro zklidnění organismu a tlumení úzkosti. Je doloženo, že už v 17. století ve Francii mniši začali z rostliny vyrábět bylinnou tinkturu, kterou po kapkách používali na migrény, stres a žaludeční obtíže.

I dnes řada lidí tuto rostlinu preferuje a využívá její účinky ke zklidnění organismu při nadměrném stresu, k odstranění úzkostí a následků traumat. Neumí sice zabránit hlubokým depresím, ale dokáže uvolnit organismus a navodit takové stavy, aby si tělo dokázalo účinně odpočinout.

Traduje se, že lékař zvaný Paracelsus, který bádal v 16. století, nazýval meduňku elixírem života, protože svým uklidňujícím účinkem může prospívat i celkovému zdraví důležitých lidských orgánů.

Tato bylinka je v lidovém léčitelství oblíbená také na nespavost a různé poruchy spánku. Často se kombinuje s jinými bylinami, jako je například kozlík lékařský. Meduňka má také antioxidační účinky – pomáhá chránit tělo před působením volných radikálů. Připisují se jí i schopnosti uvolnit křeče způsobené nervovým vypětím, zklidnit bušení srdce a zmírnit bolest.

Tím však její použití zdaleka nekončí a je doporučována proti zažívacím obtížím, jako je nadýmání, křeče v žaludku, nevolnost a bolesti břicha.

Jak bylinu zpracovat

Magazín Bylinky pro všechny uvádí, že se rostlina sklízí optimálně v červnu a červenci před květenstvím. Sbírají se hlavně mladé listy a vrcholové výhonky.

Nejčastěji se meduňka suší, ale vyrábí se i sirupy, esenciální oleje a tinktury.

Kromě toho se osvědčila i v kuchyni při výrobě meduňkového vína, limonády, smoothie, meduňkového medu nebo octa. Může se také použít jako koření k dochucení dezertů a ovocných salátů.

Meduňková tinktura

Na tinkturu z meduňky budete podle magazínu ireceptar.cz potřebovat mladé lístky meduňky lékařské a vodku či jiný minimálně 40 % alkohol.  

Lístky se natrhají na menší kousky, nasypou do sklenice a zalijí alkoholem. Potom se sklenice zavře a nechá 4 týdny uležet v chladnější místnosti. Lístky se macerují a občas je třeba sklenici protřepat, aby se z listů uvolnily prospěšné látky. Po měsíci se obsah sklenice přelije přes sítko. Užívá se po kapkách. Dospělý šedesátikilový člověk by měl užívat 20 kapek třikrát denně nebo 30 kapek před spaním.

Tinktura povzbudí chuť k jídlu, uklidní organismus, odstraní napětí a také preventivně působí na žlučník. Lze ji použít i jako kloktadlo.

Zdroj: ireceptar.cz, bylinkyprovsechny.cz, zdravi.euro.cz

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz