Curanto: Pokrm z Chille s nevšední přípravou je společenským zážitkem. Potraviny jsou vkládány do jámy v zemi

Zdroj: Shutterstock

Asi jako kterákoli jiná země na světě má i Chille svoje oblíbené jídlo. V tomto případě je to curanto. Pokud jste o něm ještě nikdy předtím neslyšeli, pak si určitě nenechte ujít následující řádky.

Jednou ze zajímavostí je fakt, že curanto představuje jeden z nejstarších receptů, které se dodnes připravují. Pojďme si o něm říci více.

Co je curanto?

Ani ne tak pokrm jako takový, spíše způsob, kterým se připravuje. V překladu znamená curanto kamenná půda.

„Curanto je více stylem přípravy než striktním receptem a ingredience se liší století od století,“ dodává atlasobscura.com.

Jak se připravuje?

„K přípravě se do jámy vyložené horkými kameny umístí kuřecí a vepřové maso, klobásy, mořské plody jako škeble či mušle, bramborové knedlíky, brambory a různá zelenina,“ popisuje tasteatlas.com.

Pro výrobu curanta se v zemi vykope jáma a naplní se palivovým dřívím a kameny, načež se dřevo zapálí, aby se kameny zahřívaly.

Každá vrstva ingrediencí je zakončena velkými listy nalca neboli rebarbory chilské, které udržují páru zachycenou uvnitř.

Po uvaření se maso a mořské plody obvykle podávají s pebre, horkou omáčkou a bramborovými placičkami milcao.

Dlouhá historie

Curanto patří mezi nejstarší recepty nebo lépe řečeno způsoby přípravy jídla, které se ale v Chille praktikují i dnes.

Vaření v ohništi může působit jako spojení s prapůvodní minulostí. Historie curanta sahá opravdu hodně daleko.

„Praxe výroby curanta existuje v souostroví Chiloe již tisíce let. Na jídlo neexistuje žádný formální recept a běžně se skládá z jakéhokoli snadno dostupného jídla,“ píše wise-geek.com.

Hostina pro celou rodinu

Curanto se zpravidla nepřipravuje po malých porcích, je tomu spíše naopak. Proto se z tohoto způsobu „vaření“ stává událost pro celou rodinu.

Vzhledem k množství ingrediencí, které se liší v závislosti na receptu tradovaném v konkrétní rodině, je jídla opravdu požehnaně.

Curanto je bezpochyby velká událost, která vede k tomu, že se sejde početná skupina lidí. Ta tráví společný čas, který je potřeba k tomu, aby se v hluboké jámě stihly připravit všechny suroviny.

Není nad to vychutnat si výborné jídlo obklopeni těmi, kteří jsou vám nejbližší. I v tom je curanto výjimečné.

Zdroj: atlasobscura.com, tasteatlas.com, wise-geek.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz