Chrápání partnerovi nevyčítejte. Raději ho pošlete na váhu nebo k doktorovi

Zdroj: Shutterstock.com

Pro zdraví lidského organismu jsou hodiny skutečně klidného a regeneračního spánku nezbytné. Ale ne všichni mají to štěstí, že si klidný a nerušený spánek mohou dopřát. 

Chrápání představuje problém 

Místo toho jsou často vyrušováni svým partnerem, který s nimi sdílí domácnost. Lidé, kteří v noci chrápou, to ani nevědí, dokud jim to někdo neřekne. Možná si ani neumí představit, jak protivné a rušivé jejich chrápání může být. Někdy dokonce nepomůže ani spaní ve vedlejší místnosti, protože chrápání je tak silné, že je slyšet i přes zeď.  

Nevyspání vede k únavě, špatné náladě a neprospívá ani vztahům. Chrápání bývá i příčinou rozvodů a manželských krizí, protože dlouhodobě ruší spánek partnera a ohrožuje jeho fyzické i duševní zdraví.  

Jde také o možnost zdravotních komplikací 

Chrápání samozřejmě ohrožuje i zdraví chrápajícího člověka, protože může gradovat do obstrukčního syndromu spánkové apnoe. Jde o částečnou obstrukci nosu a krku (horních cest dýchacích) během hodin spánku. 
Příčin chrápání je mnoho a postihují významnou část populace, kterou tvoří především lidé s nadváhou a obezitou. Hubnutí lze tedy považovat za jeden ze základních faktorů, kterým by se měl problém chrápání a spánkové apnoe řešit.  

Pro zjištění, zda jde o nadváhu nebo obezitu, se používá index tělesné hmotnosti (BMI), který určuje hmotnostní stav dospělého člověka.  

• Ti, kteří mají BMI mezi 25 a 29,9, mají nadváhu. 

• Pokud je BMI mezi 30 a 34,9 mluvíme o obezitě 1. stupně. Pokud je index vyšší, stává se obezita postupně závažnější, takže s indexem mezi 35 a 39,9 je obezita 2. stupně a s BMI 40 a vyšším jde o nebezpečnou obezitu 3. stupně. 

Obezita je světový problém 

WHO (Světová zdravotnická organizace) již řadu let vyhlašuje válku obezitě dětí i dospělých, která je ve všech zemích světa považována za „globální epidemii“. Obézní lidé by měli očekávat nejen kratší délku života, ale i méně kvalitní život se zdravotními problémy.  

Cílem vědy dnes není ani tak prodlužovat délku života, ale především zvyšovat kvalitu života ve stáří. Nadváha a obezita zvyšují riziko onemocnění, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, hypertenze, dysfunkce ledvin a jater, patologické stavy, které mohou vést i ke smrti, ale které především výrazně snižují kvalitu života těch, kdo jimi trpí. Lidé s nadváhou mohou snáze onemocnět i v mládí, dokonce i v dětství a dospívání. Nemoci se mohou stát chronickými a trvat po celý život. 

Co ovlivňuje chrápání 

Hlavními rizikovými faktory jsou věk, pohlaví, anatomické vady horních cest dýchacích, užívání tabáku a alkoholu, drog a především nadváha a obezita, zejména břišní.  

A jak nadváha ovlivňuje chrápání?  

Lidem trpícím nadváhou či obezitou se ukládá tuk v oblasti hrtanu, měkkého patra a kořene jazyka. Tuk způsobuje zúžení dýchacích cest a člověk začne chrápat. Kromě ochabujících břišních svalů ochabují i ty na krku. Lidem, kteří chrápou a trpí nadváhou či jsou přímo obézní, proto často pomůže dieta. 

Z chrápání vzniká apnoe, která způsobí kolaps horních dýchacích cest, což vyvolává zvýšené dechové úsilí ve snaze překonat to, co brání průchodu vzduchu. Výskyt obstrukční spánkové apnoe v běžné populaci je 4 % u mužů a 2 % u žen. U populace s nadváhou a obezitou nad 40 let mohou hodnoty výrazně narůst až u více než 60 % mužů a 40 % žen. 

Přitom už snížení tělesné hmotnosti o 10% přináší výrazné zlepšení symptomů apnoe. 

Chrápání je vlastně takové znamení, že by člověk měl začít něco dělat se svou váhou, zvolit si vhodnou dietu a začít se pořádně hýbat.  

Zdroj: educazionenutrizionale.granapadano.it, lidovky.cz

Autor: Lída Kropáčková 

Přidat na Seznam.cz
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •