Vývarová dieta: 21denní plán, jehož příznivkyní je i Gwyneth Paltrow 

Zdroj: Profimedia

Dnešní doba nabízí velké množství různých diet a stravovacích plánů a je poměrně obtížné se v nich zorientovat. Proto si dnes přiblížíme vývarovou dietu a podíváme se na její silné a slabé stránky.

Jednou z nejnovějších diet je dieta postavená na vývaru z kostí. Ta kombinuje prvky nízkosacharidové paleo stravy s přerušovaným půstem a důrazem na konzumaci vývaru z kostí.

Co je vývarová dieta?

Dieta s vývarem z kostí je 21denní plán navržený naturopatickou lékařkou Kellyann Petrucci. Vývarová dieta probíhá následovně: týdenní plán se skládá ze dvou dnů v režimu přerušovaného půstu, kdy se smí konzumovat pouze 3 až 6 šálků vývaru z kostí a pěti dnů konzumace paleo potravin a 1 až 3 šálků vývaru z kostí.

Přínosy vývaru z kostí

Jak napovídá její název, tato dieta se točí kolem vývaru, a ten má několik potenciálních přínosů pro lidské zdraví. Vývar z kostí poskytuje kolagen typu II a želatinu, které jsou známé tím, že zlepšují vzhled pokožky (viz Inoue a kol.) a podporují zdraví trávicího traktu (viz Howard a Hirst).

Kolagen obsahuje také aminokyseliny glukosamin, prolin a glycin, které podporují zdraví kloubů a zároveň udržují svalovou hmotu (viz Kumar a kol.).

Vývarová dieta a úbytek váhy

Vývarová dieta slibuje věci jako podpoření zdraví kloubů a zlepšení vzhledu pokožky, což může být vzhledem k přínosům vývaru pravda. Hlavním cílem každé diety je však úbytek váhy a tady vývarová dieta dost pokulhává.

Kellyann Petrucci ve svých knihách uvedla tři nepublikované 21denní studie vedené různými zdravotníky. Uvádí, že účastníci „zhubli až 15 kilogramů a v mírách až 4 centimetry“, píše The Manual. Petrucci však neuvádí průměrný úbytek hmotnosti, ani neporovnává dietu s vývarem se standardní dietou se sníženým obsahem kalorií. Žádná jiná studie se nezabývala tím, zda vývar z kostí pomáhá při hubnutí.

Ve skutečnosti ani paleo stravování a přerušovaný půst nemají, co se týká vlivu na hubnutí, moc silnou oporu ve vědeckém výzkumu. V třítýdenní studii z roku 2008 zhubli lidé na paleo stravě 2,3 kg. Přehled studií z roku 2016 však tvrdí, že neexistuje žádný rozdíl mezi paleo a standardní stravou se sníženým obsahem kalorií.

V přehledu pěti studií z roku 2018 dvě prokázaly větší úbytek hmotnosti u osob s nadváhou při použití přerušovaného půstu ve srovnání s trvalým omezováním kalorií, zatímco tři zjistily podobný úbytek hmotnosti u každé z těchto metod.

Pokud tedy hledáte způsob, jak zhubnout, pravděpodobně je jedno, jestli se dáte cestou vývaru nebo klasického snižovaní kalorií. Nehledě na to, že vývarová dieta je z dlouhodobého hlediska těžko udržitelná. 

Vývarová dieta a Gwyneth Paltrow  

Ačkoliv vývarová dieta stojí na vratkých základech, některé celebrity na ni nedají dopustit. Asi nejvíce slyšet je Gwyneth Paltrow, americká herečka a podnikatelka, která je svými kontroverzními výroky proslulá.

Během rozhovoru pro podcast The Art of Being Well With Dr. Cole, jak připomíná Evening Standard, se Paltrow, napojená na kapačku s vitamíny, svěřila, že během dne, který zahrnuje také půst a cvičení, obvykle přijímá kávu, vývar z kostí a zeleninu. Nepřekvapivě za své vyjádření schytala kritiku ze všech stran. Její oponenti totiž poukazovali na to, že Paltrow spíše než dietu propaguje poruchu příjmu potravy.

Zdroj: Naoki Inoue, Ingestion of bioactive collagen hydrolysates enhance facial skin moisture and elasticity and reduce facial ageing signs in a randomised double-blind placebo-controlled clinical study, 2016, Alison Howard, The glycine transporter GLYT1 in human intestine: expression and function, 2011, Suresh Kumar, A double-blind, placebo-controlled, randomised, clinical study on the effectiveness of collagen peptide on osteoarthritis, 2014, M Osterdahl, Effects of a short-term intervention with a paleolithic diet in healthy volunteers, 2008, Christopher E Pitt, Cutting through the Paleo hype: The evidence for the Palaeolithic diet, 2016, A Sainsbury, Rationale for novel intermittent dieting strategies to attenuate adaptive responses to energy restriction, 2018, Evening Standard, The Manual, Healthline

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz