Segedínský guláš si je možné připravit zdravěji

Segedínský guláš

Segedínský guláš patří dlouhodobě mezi oblíbená jídla české kuchyně. Víte ale, odkud tento pokrm skutečně pochází a jak si připravit jeho zdravější variantu?

Původ segedínského guláše

Určit původ segedínského guláše není přesně úplně možné. Jako dosti pravděpodobná se ovšem zdá varianta, že původní domovinou tohoto pokrmu je Sedmihradsko, což je oblast na území Rumunska. Dnes je ovšem spojována především s Maďarskem, což si nějak neodporuje. Sedmihradsko totiž bylo v dřívějších dobách součástí tzv. Velkého Maďarska.

Kde „segedín“ ochutnat?

Segedínský guláš aktuálně není oblíbený pouze v Maďarsku, ale také v dalších zemích střední Evropy. Značnou popularitu si totiž získal i v české kuchyni. Můžete ho tedy ochutnat v mnoha restauracích a navíc si jej lze pořídit i jako pasterované hotové jídlo. Jeho příprava je nicméně dosti snadná, takže si můžete tuto dobrotu bez problémů uvařit i doma.

Ingredience na pravý segedínský guláš

Právě v Sedmihradsku se tradičně používají takové suroviny jako kysané bílé zelí. Tyto ingredience přitom tvoří základ receptu tohoto pokrmu. Pravý segedínský guláš ovšem obsahuje samozřejmě také maso, a to konkrétně vepřové. Kromě toho sem patří rovněž cibule, mletá sladká paprika, pepř, bobkový list a sůl. Pokud byste chtěli výsledný produkt zjemnit, můžete použít i smetanu.

Buřtguláš: klasika české kuchyně, která vašemu zdraví ale rozhodně neprospěje

„Segedín“ z hlediska zdraví

Kysané zelí obsahuje velké množství vitamínů B, C a K a vyskytují se v něm hojně rovněž minerální látky. Dokáže přitom snižovat únavu, posilovat imunitu a odvodňovat. Některé další ingredience ovšem už také zdravé nejsou. Stačí je ovšem nahradit jinými. Na místo vepřového masa lze např. použít kuřecí či krůtí prsa. Vynechat byste měli i smetanu, případně ji nahradit podmáslím.

Kysané zelí je zásobárna cenných látek na zimu. To kupované ale může být problematické

Zajímavosti o segedínském guláši

  • Název „segedínský guláš“ se zřejmě odvozuje z Székely gulyás (sikulský guláš). Sikulsko je přitom označení historického území v Sedmihradsku.
  • Říká se ovšem, že název dal pokrmu jistý Jósef Székely, který si jednou v hospodě nechal smíchat guláš se zelím.
  • Maďarské město Segedín přitom původní domovinou tohoto jídla zřejmě není. Název Székely gulyás byl ale zřejmě v minulost mylně spojen právě s tímto městem (v originále Szeged).
  • Existuje recept na segedínský guláš i ve vegetariánské variantě? Ano, často obsahuje sójové maso a rostlinou smetanu.
  • Ačkoli jsme zvyklí jíst tento pokrm zejména s houskovým knedlíkem, v Maďarsku se konzumuje téměř výhradně pouze s chlebem.
Přidat na Seznam.cz