Nevěřte všem mýtům o olejích. V malé míře jsou zdravé a vyměnit slunečnicový za olivový nepomůže

Zdroj: Shutterstock

Olej v kuchyni používáme všichni. Na slunečnicovém nejčastěji smažíme, olivový pak dáváme do salátů. Existuje řada mýtů o olejích, které nejsou pravdivé. Na některé z nich se nyní podíváme a uvedeme informace na pravou míru.

Používání oleje je údajně nezdravé a tloustne se po něm. Proto se mnoho lidí snaží jeho využívání v kuchyni omezit. Jak ale uvádí Healthy & Tasty, je třeba nezapomínat na to, že tuky jsou základní živinou, kterou tělo bezpodmínečně musí mít, aby přirozeně fungovalo co nejlépe.

Kuchyňský olej obsahuje část omega-3 a omega-6 mastných kyselin, bez kterých se tělo neobejde, protože si je neumí samo vyrobit. Samozřejmě pokud je příjem těchto tuků vysoký, tělu to škodí. V menším množství je ale potřebujeme.

Několik mýtů o olejích

Říká se, že kuchyňský olej patří k potravinám, které se nemohou zkazit. To ale není tak úplně pravda. Po otevření byste ho měli spotřebovat do 8 měsíců. Má sice dlouhou trvanlivost, nicméně ne nekonečnou.

Někteří lidé si schovávají použitý olej s tím, že ho bez problémů použijí znovu třeba druhý den. Opětovné užívání oleje se ale nedoporučuje. Jakmile totiž olej zahřejete a on poté vychladne, začne se rozkládat na toxiny.

Známým mýtem je také to, že když klasický olej nahradíte olivovým, budete zdravější. Pravda ale je, že olivový olej se při vyšších teplotách může spálit a vůbec by se na něm nemělo smažit. Používat by se měl jedině jako dochucovadlo.

3 nejzdravější oleje

První na žebříčku zdravých olejů je již zmíněný olivový olej, kterým se dochucují saláty nebo polévky. Z celých 97 % je totiž tvořen zdravými tuky a jedná se o jejich nejbohatší přírodní zdroj.

Mezi zdravé oleje dále patří ten řepkový. Nejlepší volbou je za studena lisovaný nerafinovaný řepkový olej, který si díky šetrné metodě výroby zachovává cenné látky a přírodní vitamíny, uvádí Times of India.

Pokud chcete v kuchyni trochu experimentovat, pořídit si můžete také olej avokádový. Z téměř 70 % je tvořen kyselinou olejovou, která se řadí mezi mononenasycené omega-9 mastné kyseliny. Díky tomu přispívá k regulaci hladiny cholesterolu v krvi.

Zdroj: Times of India, Healthy & Tasty, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz