Exotická zvířata v potravinách: Nechtěný dárek v podobě jedovatého tvora vás může překvapit v nákupní tašce

Zdroj: Shutterstock

Přestože se to nestává příliš často a může se to jevit jako žert, není úplně vyloučeno, aby v ovoci a zelenině dovezených z exotické krajiny číhal živý tvor, který může být dokonce jedovatý.

Na nechtěného nájemníka v zabaleném zboží mohou narazit už pracovníci, kteří manipulují ve skladu ovoce a zeleniny se zásilkami z cizích krajů, nebo prodavači, kteří dávají zboží do regálů prodejen. Dokonce se může takový vetřelec ukrývat tak dobře, že nakonec skončí až u konečného spotřebitele, který si zvířátko přinese s nákupem domů.

Přestože se ovoce a zelenina preventivné stříkají chemickými postřiky nebo vodou, někdy to nestačí a zvířátko tak cestuje ze své domoviny přes půl světa, aby nakonec pořádně vystrašilo člověka, který se s exotickým živočichem nesetkává moc často.

Černá vdova v hroznovém víně

Jedním z nejčastějších tvorů, kteří umí pořádně vystrašit, je pavouk s poetickým označením černá vdova. Snovačka kalichová (nebo jedovatá) pochází původně ze střední Ameriky, dnes je ale rozšířená v mnoha teplých krajích.

Ročně je tímto pavoukem kousnuto asi 2500 lidí, a dokonce kolem pěti případů je hlášeno i z Jadranu. Nebezpečí, že se tento pavouk dostane ze své domoviny třeba v bedně s hroznem do Evropy, není zanedbatelné. Navíc v teplejších oblastech Evropy se může i množit a přežívat.

Kousnutí pavouka může vyvolat pouze reakci jako štípnutí vosou, ale na pozoru se musí mít lidé s nemocným srdcem. Kousnutí může způsobit srdeční poruchy, návaly studeného potu, pocit stísněnosti. Úmrtnost není vysoká, ale celosvětové statistiky neexistují.

Pavouk má černé lesklé tělo. Je velký 6-13 mm a na břiše má výrazné červené nebo žluté zbarvení připomínající přesýpací hodiny.

Nejčastěji byl pavouk nalezen v hroznu z podzimní sklizně v Kalifornii. Pavouci se tam běžně vyskytují a žerou ve vinicích hmyz. Pavouk kouše, pokud se cítí v ohrožení.

Škorpioni v banánech

Na světě je přes 2000 druhů štírů a všechny jsou jedovaté. Štír má 4 páry nohou, pár silných kleští a členěné tělo s ocasem.

Posledním článkem ocasu může způsobit bolestivé bodnutí. Je to noční predátor, který se přes den schovává, a proto není neobvyklé, že je sklizený spolu s ovocem. Bodnutí může způsobit lokální bolest, zarudnutí, brnění, necitlivost, pálení nebo otok jako u včelího bodnutí.

Běžně stačí místo omýt vodou a přiložit obklad ke zmírnění otoků. V ojedinělých případech mohou být příznaky nebezpečné. Jde o závratě, rozmazané vidění, potíže s polykáním, oteklý jazyk, slintání nebo svalové záškuby. V takovém případě je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Železný kříženec (puchýřník) v listové zelenině

Tegrodera aloga je druh brouka, který se živí listy a na farmách v teplých oblastech USA není žádnou vzácností. V dospělosti má kolem 4 cm. Jeho hlava a hrudník mají sytě oranžové nebo červené zbarvení. Když je brouk vyrušený, vylučuje toxickou sloučeninu kantaridin.

Pokud se látka dostane na kůži, může způsobit pálení a tvorbu puchýřů. Tato reakce může nastat i při náhodném kontaktu s rozdrceným živočichem.

Zdroj: scientificamerican.com, inspection.canada.ca, en.wikipedia.org
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz