Co se děje s tělesným tukem, když zhubneme? Vylučujeme ho dýcháním i pocením

Zdroj: Shutterstock

Už jste si někdy položili otázku, co se vlastně děje s naším tukem ve chvíli, kdy hubneme? Jak se z našeho těla dostává pryč? Odpovědí je hned několik a některé vás možná překvapí. Tuk z těla totiž dostáváme pocením, dýcháním i vylučováním.

„Naše těla jsou navržena tak, aby ukládala přebytečnou energii do tukových buněk,“ říká pro Cleveland Clinic endokrinolog Bartolome Burguera.

„Pokud máte nadváhu, znamená to, že přijímáte více energie, než kolik spotřebujete. Zbytečná energie je uložena v tukové tkáni po celém těle ve formě triglyceridů. Menší množství energie se ukládá ve vašich játrech a svalech jako glykogen,“ doplňuje odborník.

Co se s tělem děje při dietě?

Pokud začnete držet dietu, vaše tělo bude přijímat méně kalorií, než je zvyklé. A zároveň také méně, než spotřebuje. V tu chvíli bude hledat náhradu v tukových zásobách, které už v sobě máte, vysvětluje Live Science.

Při tomto procesu dojde k odcházení vedlejších produktů, a to konkrétně několika cestami. Voda odchází pomocí kůže, když se potíte, nebo skrz ledviny při močení. Zároveň ze sebe při dýchání dostáváte také větší množství oxidu uhličitého.

„To všechno pomáhá tomu, že tělo může uvolňovat uloženou energii, kterou potřebuje. A tu potom dále zpracovává, tím pádem odchází z těla a vy hubnete,“ vysvětluje Burguera.

Co se s tělem děje při cvičení?

Pokud začnete cvičit, vaše svaly nejprve spalují uložený glykogen na energii. Teprve po hodině cvičení začíná vaše tělo spalovat především tuky, uvádí Very Well Fit.

Ve chvíli, kdy budete cvičit jen 20 nebo 30 minut denně, podaří se vám možná zbavit nějakých kalorií, co se týče tuků, zbavovat se jich ale budete jen velmi obtížně. Záleží ale také na tom, jakému cvičení se věnujete.

Například posilování je na hubnutí nevhodné, naopak při něm nabíráte svalovou hmotu. Dobře se ale naopak hubne u plavání.

Pokud se chcete zbavit přebytečných tuků ve vašem těle, je dobré se o vhodném cvičení poradit s odborníky. Ti vám totiž dokáží přímo s ohledem na váš typ postavy říci, na co se zaměřit.

Zdroj: Live Science, Very Well Fit, Technology Review, Cleveland Clinic

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz