Přehledný soupis vhodných a nevhodných potravin při vysokém cholesterolu. Vyhněte se vepřovému i polotovarům

LTC_dieta
Zdroj: Profimedia

Článků o jídelníčku při vysokém cholesterolu je mnoho, avšak tento má za cíl vytvořit přehledný seznam potravin, které při vysokém cholesterolu opravdu nesmíte, a které byste naopak do svého stravování zařadit měli. Jedná se o tzv. LTC Diet (Therapeutic Lifestyle Changes), tedy volně přeloženo léčebné změny životního stylu.

Cholesterol je slovo skloňované velmi často, protože jeho vyšší hodnoty trápí stále více lidí. Než se pustíte dále do čtení, doporučujeme si pročíst dva z našich starších článků.

Jeden se týká mýtů, kde si například přečtete ty nejznámější nepravdy o cholesterolu. Další článek se pak týká potravin, které je třeba zařadit do jídelníčku.

Dnešní téma bude trochu podobné druhému zmíněnému článku, ale více se zaměříme na konkrétní jídelníček při zvýšeném cholesterolu.

Zcela nevhodné potraviny

Zvýšený cholesterol je rizikovým faktorem pro rozvoj onemocnění srdce a cév. Dle brožury vydané Fakultní nemocnicí Ostrava by denní příjem cholesterolu měl být u zdravých osob maximálně 300 mg, u lidí s vyšším cholesterolem pak pouze 200 mg.

Magazín Vlasta uvádí jako hlavní zdroje cholesterolu v jídelníčku maso, plnotučné mléčné výrobky a vaječné žloutky.

„Při zvýšené hladině cholesterolu je důležité zaměřit se hlavně na složení tuků v jídelníčku. Mezi nevhodné tuky patří ty, které jsou za běžných podmínek tuhé. Jde o máslo, sádlo, ale také tuky ukryté v potravinách, jako jsou velmi tučné mléčné výrobky, tučné maso či uzeniny,“ řekla pro Deník nutriční terapeutka a koordinátorka Fóra zdravé výživy Věra Boháčová.

Zcela nevhodný je kokosový tuk obsažený v mnoha pekařských a cukrářských výrobcích. Naopak vhodným tukem jsou rostlinné oleje, semínka či tuky z ryb.

Server Prima ženy pak dodává, že je třeba se vyhnout polotovarům, instantním pokrmům a fast foodu. Jakékoliv chipsy a krekry jsou u nízkocholesterolové diety zakázané.

Nevhodným masem je pak dle serveru Zdraví červené maso (hovězí, vepřové, jehněčí). Vyhýbat byste se měli také uzeninám a mletému masu.

Jak změnit jídelníček?

Interní ambulance Adamov zveřejnila několik typů, jak klasické recepty předělat na nízkocholesterolové. Do jídel radí přidávat jen nízkotučné mléčné výrobky. Z vajec používejte pouze bílky, bílé pečivo nahraďte celozrnným a denně konzumujte alespoň 400 až 500 g ovoce či zeleniny.

Důležitou součástí vašeho nového jídelníčku by měla být vláknina, která pomáhá omezovat vstřebávání cholesterolu z potravy. Server Pro ženy připomíná, že nejlepšími zdroji vlákniny jsou ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy a semínka.

Nezapomínejte také na správný pitný režim, který by v případě této diety neměl obsahovat slazené a alkoholické nápoje.

Co se masa týče, tak server Dietologie uvádí, že minimálně dvakrát týdně byste měli do jídelníčku zařadit rybu. Z hovězího masa se doporučuje hovězí zadní, dále pak kuře (ale bez kůže), králík či krůtí maso.

Uzeniny byste měli jíst ve velmi omezeném množství, a když, tak dietní párky či libovou šunku.

Zdroje: Jímeto.cz, Fakultní nemocnice Ostrava, Deník, Prima ženy, Vlasta, Zdraví, Interní ambulance Adamov, Dietologie

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz