Brambory k nám přinesli mniši. Dnes jde o jednu z nejpoužívanějších surovin v české kuchyni

Zdroj: Shutterstock

Brambory dnes do svého jídelníčku zařazujeme poměrně běžně. Jedná se o jednu z nejčastějších příloh, která se dá zpracovat na mnoho způsobů. A jsou také plné vitamínů. Jak se ale do Čech vlastně tato zelenina dostala?

Brambory jsou především zdrojem důležitých minerálů, mezi které patří draslík, hořčík či železo. Jsou také ideální pro kojeneckou výživu, a to díky minimálnímu obsahu sodíku. Dále v nich najdete velké množství vitamínu B a C, píše Healthline.

Brambory v Čechách

Brambory původně před 8 tisíci lety pěstovali v Americe lidé z civilizace Inků. Ti jich vyšlechtili mnoho odrůd, a měli dokonce podle iDNES vlastní bramborové božstvo.

Do Evropy pravděpodobně brambory dovezl Kolumbus, jiná verze hovoří o dobyvatelích ze Španělska. V roce 1675 se plodina objevila v Irsku, až roku 1717 pak v Sasku.

Obyčejní lidé v Evropě brambory zpočátku odmítali, ničili jejich pole a nechtěli surovinu přijmout. Oblíbili si je nicméně mniši. Právě ti je přinesli do Prahy během třicetileté války. Po několika desetiletích se pak stala zelenina velmi žádanou i u nás.

Recept na bramborák

Z brambor se dá připravit mnoho jídel. Jedním z mých nejoblíbenějších jsou bramboráky mojí babičky. Recept na ně je velmi jednoduchý.

Potřebovat budete jen kilogram brambor, 3 stroužky česneku, 150 mililitrů oleje, 2 vajíčka, 10 mililitrů mléka, majoránku a 120 gramů mouky.

Brambory nastrouhejte najemno, smíchejte je s ostatními surovinami a vytvořte těstíčko. To potom dávejte do pánve na rozpálený olej. Placky opékejte po obou stranách dozlatova.

K bramboráku si můžete dát uzené se zelím, připravit si k nim zeleninovo-masovou směs nebo je jíst jako přílohu k různým jídlům. Já je mám ale ze všeho nejraději jen tak samotné.

Zdroj: iDNES, Apetit, Magazín Recepty, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz