Naučte se špikovat maso. Nebude vysušené a dodáte mu speciální chuť

Zdroj: Shutterstock

Špikování masa je proces, který mu dodá šťavnatost, křehkost a zásadně ovlivní jeho výslednou chuť. Mnoho lidí si to neuvědomuje a zbytečně se tak při přípravě některých pokrmů ochuzují. My vám prozradíme, jak a čím správně maso špikovat, aby bylo dokonalé.

Prošpikovat maso znamená naříznout ho v několika místech a vložit do něj kus špeku nebo zeleniny. Díky tomu se při pečení uvolní větší množství šťávy a jídlo získá naprosto jinou chuť. Po nařezání na plátky se navíc vytvoří krásná mozaika.

Při delší úpravě masa

Některé kousky masa je třeba tepelně zpracovávat déle, aby byly dobře propečené. V případě přípravy větších kousků pečínky se ale může lehce stát, že se maso vysuší. Tomu se dá právě špikováním zabránit, uvádí La Cucina Italiana.

Nejlépe maso prošpikujete takzvanou špikovací jehlou, do které vložíte surovinu, kterou chcete maso ochutit. Jde to ale i bez ní. Ostrým nožem jednoduše maso v několika místech naříznete a špek či zeleninu do něj nastrčíte.

„Špikování mrkví je jednoduché, protože je tvrdá. U slaniny je to komplikovanější, existuje ale jednoduchý trik. Stačí ji na chvíli zmrazit,“ radí ve videu profesionální kuchař Roman Paulus.

Šťavnaté maso do omáček

Jaké maso vlastně špikovat a při jaké příležitosti? Špikování je vhodné u jakéhokoli většího kusu masa, u kterého hrozí během přípravy vysušení. Například svíčková nebo kousek hovězího zadního na rajskou jsou ideálním příkladem.

Stejně tak se ale hodí prošpikovat také sváteční pečínku, která se mnohdy táhne v troubě i několik hodin. „Slanina maso krásně promastí a nebude pak vysušené. Zelenina jako mrkev nebo petržel mu zase dodá dokonalou chuť,“ doplňuje Paulus.

Zdroj: La Cucina Italiana, The Spruce Eats, YouTube, Apetit Online

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz