Vynález, který už dnes odhaluje řadu zdravotních problémů. V budoucnu by chytré hodinky mohly bojovat i proti rakovině

Zdroj: Shutterstock

Chytré hodinky v poslední době používá stále více lidí. Převážně samozřejmě ti, kteří se pravidelně věnují nějakému sportu. Hodinky jsou ale pomocníkem pro zdraví i v mnoha dalších ohledech.

Přes chytré hodinky se dají číst zprávy, volat přes ně, samozřejmě sledovat čas. Umí ale také měřit tep, sledovat vaši fyzickou aktivitu a hlídat váš spánek. A to není všechno.

Hlídají naše zdraví

Chytré hodinky nám pomáhají především zaznamenávat naši fyzickou aktivitu. Počítají nachozené kroky, na kole ujeté kilometry, spálené kalorie. Pohlídají spánkový režim, a dokonce nám dovedou říci, zda jsme spali dobře, nebo měli noc spíše neklidnou.

Kromě toho ale mohou také v mnoha ohledech člověku zachránit život, uvádí Healthline. Některé modely chytrých hodinek totiž dovedou sledovat fibrilaci síní či nepravidelný srdeční rytmus.

Studie z roku 2022 zjistila, že aplikace některých hodinek, která využívá umělou inteligenci, může pomoci odhalit dysfunkci levé komory, což je typ srdečního selhání. A velmi brzy by měly přibýt i další funkce.

Hodinky budoucnosti

Podle webu University Hospitals by některé chytré hodinky už velmi brzy měly dokázat hlídat například hladinu cukru v krvi nebo problémy s krevním tlakem.

Výzkumníci nyní studují technologii, která pomáhá odhalit rané příznaky infekce detekcí změn srdeční frekvence a teploty kůže. Ty se zvyšují, když tělo bojuje s infekcí.

Objevily se určité důkazy, že tato technologie by mohla dokonce detekovat změny, které jsou včasnými varovnými příznaky nemocí, jako je rakovina.

studie z roku 2016 uvedla, že chytré hodinky jsou schopné například pohlídat i to, zda si člověk vzal své pravidelně užívané léky. Od té doby se technologie, jak je vidět, výrazně rozvinula. A je jasné, že v tomto ohledu se ještě dočkáme zázraků.

Chytré hodinky by si tak měl pořídit nejen ten, kdo pravidelně sportuje, ale také každý člověk, který chce mít přehled o svém zdraví. Technologii lze navíc využít také pro komunikaci s přáteli. Brzy tak pravděpodobně budeme mít hodinky všichni, podobně jako například mobilní telefon.

Zdroj: University Hospitals, NIH, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz