Životní styl má zásadní vliv na růstový hormon. Ten zase ovlivňuje zotavování po úraze či přibírání na váze

Rustovy_hormon
Zdroj: Vitalii Vodolazskyi / Shutterstock.com

Lidský růstový hormon (HGH, tedy human growht hormon) je pro lidský organismus velmi důležitý. Jeho hladinu je možné zvýšit zlepšením stravy, pohybových návyků a kvality spánku a také užíváním vhodných aminokyselinových doplňků. Hladina HGH je považována za jeden z ukazatelů celkového zdravotního stavu.

HGH je hormon produkovaný hypofýzou a plní v těle velmi důležité funkce, jako je podpora růstu v dětství, regulace metabolismu a udržování tělesné stavby.

Lidský růstový hormon a jeho funkce

Přírodní HGH je důležitý u rostoucích dětí a dospívajících. Nedostatek produkce HGH může vést ke stavu známému jako nedostatek růstového hormonu (GHD).

Tento stav má za následek pomalé tempo růstu a snížení vývoje kostí obličeje.

Naopak nadměrná produkce HGH může vést ke stavu známému jako akromegalie, u kterého jsou známými symptomy velké ruce a nohy.

Nízké hladiny HGH ukazují na špatnou kvalitu života a vyšší možnost přibírání na váze. Na druhou stranu, optimální hladiny HGH pomáhají podle MedicineNet při zotavení po zranění, sportovním výkonu a hubnutí.

Je to proto, že růstový hormon hraje klíčovou roli v metabolických funkcích souvisejících s opravou a obnovou.

Pokud dodržujete zdravý životní styl, máte v těle optimální hodnotu tohoto hormonu, a můžete jej dokonce i zvýšit.

My vám dnes přinášíme několik typů, jak je zvýšit přirozenou cestou.

Kontrolujte příjem cukrů

Je známo, že vysoké hladiny inzulínu snižují hladiny růstového hormonu v těle. Několik studií ukazuje, že lidé s problémy s inzulínem mají mnohem nižší hladiny lidského růstového hormonu ve srovnání s těmi, kteří takové zdravotní potíže nemají.

Není to však o tom, že byste nemohli přijímat žádné cukry. Musíte však jejich konzumaci vhodně doplnit vyváženou stravou se správným poměrem základních živin.

Před spaním nejezte

Největší množství růstového hormonu vyprodukuje lidské tělo v noci, a tedy byste jej neměli zatěžovat tvorbou inzulínu.

Vzhledem k tomu, že hladina inzulínu stoupá hned po jídle a k její stabilizaci dochází za 2 až 3 hodiny, měli byste mezi spánkem a posledním jídlem dodržet přesně tento interval.

Některé studie také pozorovaly negativní účinky stravy s vysokým obsahem bílkovin nebo sacharidů na noční aktivitu HGH.

Přerušovaný půst

V poslední době se stal přerušovaný půst velmi oblíbenou dietní praktikou. A protože půst má vliv na hladinu inzulínu v těle a obsah tuku, ovlivňuje také hladinu HGH.

Studie zjistily, že půst po dobu 3 dnů může vést k 300 % zvýšení hladiny růstového hormonu. Po 7 dnech půstu se sekrece HGH může zvýšit dokonce o 1250 %.

Samozřejmě není možné držet takhle dlouhý půst, proto vědci doporučují půst přerušovaný.

Zlepšete kvalitu spánku

Jak již bylo zmíněno, hypofýza uvolňuje během spánku maximální množství růstového hormonu. Hladiny HGH rostou a klesají na základě vzoru spánkového cyklu.

Například produkce HGH je běžně nejvyšší před půlnocí a výrazně nižší během časného rána.

Z tohoto důvodu může být nekvalitní spánek jedním z důvodů nízkých hodnot HGH.

S tím také souvisí užívání melatoninu, který při usínání hraje klíčovou roli. Pokud tedy máte problémy s usínáním, doporučuje se před spaním právě užívání melatoninu.

Během tréninku pijte sportovní nápoje

Některé sportovní doplňky mohou zvýšit výkon a dočasně zvýšit hladinu HGH.

Jedna starší studie prokázala, že sportovní nápoj před tréninkem významně zvýšil hladiny růstového hormonu.

Pozor však na opačný efekt. Pokud totiž kaseinový nebo syrovátkový proteinový doplněk užíváte bezprostředně před silovým cvičením, může to mít opačný účinek.

Zdroje: Medicine Net, HealthLine, Medical News Today

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz