Histaminová intolerance: Její diagnostika je náročná, léčí se komplikovanou dietou

Zdroj: Shutterstock

Histaminové intoleranci se někdy říká také pseudoalergie. Je to kvůli tomu, že její příznaky mohou z části alergickou reakci připomínat. V mnoha případech jsou ale daleko horší.

Histaminová intolerance vzniká v důsledku nadměrného množství histaminu v organismu. Nejde tak vyloženě o jeho nesnášenlivost, ale o příznak toho, že je histaminu v těle nadbytek a ono se s ním nedokáže vypořádat, uvádí Healthline.

Histamin je látka, která je v našem těle velmi důležitá. Působí jako přenašeč informací do mozku. Spouští také funkci žaludečních šťáv. Pokud je ho ale v těle příliš, může způsobovat závažné zdravotní problémy.

Příznaky histaminové intolerance

Histaminová intolerance se projevuje pestrou škálou příznaků, mnohdy je tak těžké ji poznat. Některé problémy jsou závažnější, jiné naopak člověk přejde mávnutím ruky.

Jednat se může o ucpaný nos, bolesti hlavy, ale také závažné obtíže s trávením nebo změny krevního tlaku, uvádí studie z roku 2020. Stanovení diagnózy je proto velmi složité i pro zkušené lékaře.

Léčba histaminové intolerance

Histamin je látka, která jednak vzniká v těle samotně, jednak je také obsažena v mnoha potravinách. V případě, že jí má naše tělo nadbytek, je léčba poměrně jasná: vynechání nebo omezení těchto jídel.

Problém je v tom, že histamin se nachází v nepřeberném množství potravin. Patří k nim čokoláda, zrající sýry, červené víno, káva a uzené maso. Zelí, jahody a luštěniny mají sice histaminu méně, podporují ale zase jeho uvolňování v těle.

Všem těmto jídlům a mnoha dalším je tak třeba se při histaminové intoleranci pokoušet vyhýbat. Kromě toho můžete brát doplňky stravy a léky ze skupiny antihistaminik.

Zdroj: Medical News Today, Healthline, NIH

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz