Dilema medu v kávě: Obsahuje vitamíny, ale také se z něj uvolňuje toxická sloučenina

Zdroj: Shutterstock

Med nabízí alternativu k tradičním způsobům slazení kávy. Zatímco někteří oceňují jeho přirozenou sladkost a zdravotní přínosy, jiní mají obavy z toxické sloučeniny uvolňované ze zahřátého medu.

Med má několik zdravotních benefitů, včetně antimikrobiálních účinků, obsahu antioxidantů a živin. Nicméně jeho dopad na lidské zdraví není jenom pozitivní. Med zvyšuje hladinu krevního cukru a energetickou hodnotu kávy a při jeho zahřívání se mohou uvolňovat toxické sloučeniny.

Pozitiva přidávání medu do kávy

Med je bohatý na antioxidanty, jako jsou fenolové kyseliny a flavonoidy, které mohou snižovat oxidační stres a zlepšovat zdraví buněk, a tak chránit před řadou chronických onemocnění, včetně kardiovaskulárních problémů.

Studie Nele Gheldof a kol. ukázala, že konzumace pohankového medu může zvýšit celkovou antioxidační aktivitu v těle. To znamená, že lžička medu neobsahuje pouze zdravé antioxidanty, ale může také zvýšit přínos antioxidantů pocházejících z jiných zdrojů.

V medu se navíc vyskytuje mnoho vitamínů a minerálů, jako je vápník, vitamíny skupiny B, například riboflavin a niacin, vitamín C, železo, hořčík, draslík a zinek.

Toto přírodní sladidlo se také může pochlubit antibakteriálními vlastnostmi. Med se používá ke zklidnění bolestí v krku a potlačení kašle. Je spojován se zlepšením zdraví střev a zkracuje délku nemoci, uvádí studie Manishy Mandal a Shyamapada Mandala.

Negativa přidávání medu do kávy

Přestože med obsahuje prospěšné látky, je také bohatý na cukry a přináší do kávy přidané kalorie. Celkový příjem cukru by přitom podle doporučení Americké kardiologické asociace neměl tvořit více než 10 % denního příjmu kalorií. To je maximálně 9 čajových lžiček (36 gramů) pro muže a 6 čajových lžiček (25 gramů) pro ženy denně.

Některé studie také nabádají k opatrnosti, pokud přidáváte med do horké kávy. Při zahřátí medu nad 40 °C se podle některých vědců uvolňuje toxická sloučenina zvaná 5-hydroxymethylfurfural (HMF). Zda je med v horké kávě toxický, je však trochu složitější.

Ve většině předchozích studií byly zaznamenány negativní účinky HMF na lidské zdraví, např. že škodí buňkám sliznice, kůže a horních cest dýchacích a má karcinogenní účinky. V novějších studiích však bylo prokázáno, že HMF má širokou škálu pozitivních účinků, např. antioxidační, antialergické a protizánětlivé, shrnuje studie vydaná v časopise Chemistry Central Journal.

Existují také výzkumy, které naznačují, že určité množství HMF ve stravě má pozitivní vliv na kardiovaskulární zdraví, uvádí studie Wölkarta a kol. Pokud se HMF obáváte, nechte kávu vychladnout pod 40 °C a teprve poté vmíchejte lžičku medu do šálku.

Zdroj: Nele Gheldof, Buckwheat honey increases serum antioxidant capacity in humus, 2003, Manisha Deb Mandal, Honey: its medicinal property and antibacterial aktivity, 2011, Americké kardiologické asociace, Ummay Mahfuza Shapla , 5-Hydroxymethylfurfural (HMF) levels in honey and other food products: effects on bees and human health, 2018, G. Wölkart, Cardioprotective effects of 5‐hydroxymethylfurfural mediated by inhibition of L‐type Ca2+ currents, 2017

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz