Pití jablečného octa vám může pomoci zhubnout. Může vám ale také způsobit pálení žáhy či onemocnění jícnu

Jablečny_ocet
Zdroj: mythja / Shutterstock.com

Jablečný ocet je druh octa vyrobený z drcených fermentovaných jablek, kvasnic a cukru. Používá se jako přísada do potravin, jako jsou salátové dresinky, okurky a marinády. Zároveň je ale již odedávna užíván jako lék. Jsou zdravotní benefity jablečného octa oprávněné? A může vám i uškodit, nebo se jedná o bezpečnou přírodní formu zlepšení zdraví?

Dle serveru WebMD byl mnoho let jablečný ocet používán jako domácí lék na vše, od boje proti choroboplodným zárodkům až po prevenci pálení žáhy.

Při správném užívání není nebezpečný

V nedávné době výzkum dle zmíněného serveru ukázal, že jablečný ocet může mít skutečně některé zdravotní přínosy. Neexistuje však mnoho důkazů.

Za zdravotní benefity octa dle serveru ScienceDirect může kyselina octová, která je v nich zastoupena v 5 až 6 %.

Co je však dobrou zprávou pro všechny, můžete zkusit, zda vám osobně v něčem pomůže. Jablečný ocet, pokud je užíván správně, není pro lidské tělo nebezpečný.

Co se týče bezpečného množství, doporučuje se dle serveru Healthline 1 sklenice vody se 2 lžícemi octa denně. Při překročení dávky může dle tohoto serveru dojít ke snížení draslíku v těle.

Je to prý bezpečná horní hranice, kterou je třeba dodržovat, protože větší množství může zvýšit šance na nežádoucí vedlejší účinky, jako je nevolnost nebo zhoršení pálení žáhy u těch, kteří jsou náchylní k refluxu.

Server Health pak dále upřesňuje, že bezpečná doba každodenního užívání jablečného octa je 12 týdnů.

Údajné zdravotní benefity

„Lidé vždy hledají snadné způsoby, jak zhubnout a zlepšit jiné oblasti svého zdraví, a jablečný ocet je určitě jedním z těch, na které se mě ptají,“ řekla pro server Huston Methodist gastroenteroložka z Houston Methodist Neeharika Kalakota.

Upřesnila ale, že musí být očekávání od výsledků realistická a ocet se musí pít ředěný, protože pití neředěného octa může způsobit erozivní onemocnění zubů nebo jícnu.

Jaké jsou výhody konzumace jablečného octa? Dle Huston Methodist pomáhá hubnout, zmírňuje pálení žáhy, snižuje cholesterol, bělí zuby, zlepšuje akné a působí jako prevence diabetu 2. typu.

Server ale zároveň dodává, že by se jednalo o působivý seznam, kdyby byl zcela pravdivý.

Například co se týče pálení žáhy, tak doktorka Neeharika Kalakota uvádí, že pití octa naopak může zhoršit již probíhající problémy.

Ocet a prevence cukrovky

Studie z roku 2011 publikovaná v BMC Complementary Medicine and Therapies naznačuje, že konzumace jablečného octa může mít příznivé účinky na glykemický index a oxidační stres u jedinců s diabetem.

Autoři studií však poznamenávají, že zjištění by mělo být interpretováno opatrně, protože k lepšímu pochopení potenciálních přínosů jablečného octa jsou stále zapotřebí rozsáhlejší studie.

Ocet a bakterie

Ocet může dle serveru Science Reports zabít patogeny, včetně některých kmenů bakterií. Lidé podle serveru Healthline tradičně používali ocet k čištění a dezinfekci, léčbě plísní nehtů, vší, bradavic a ušních infekcí.

Jsou záznamy, že Hippokratés, otec moderní medicíny, používal ocet k čištění ran již před více než 2000 lety.

Server PubMed Central například uvádí studie, dle kterých jablečný ocet zabraňuje bakteriím, jako je E. coli, aby se množily.

Pomáhá jablečný ocet zhubnout?

Co se týče vlivu jablečného octa na hubnutí, věří mu i Victoria Beckham, která si dává každé ráno 2 lžičky.

V krátkodobých studiích zveřejněných v Current Developments in Nutrition, kde účastníci konzumovali jablečný ocet s jídlem obsahujícím pevnou stravu, zaznamenali potlačení chuti k jídlu po dobu 120 minut po jídle.

Účastníci také po konzumaci jablečného octa méně svačili, a to až po dobu 24 hodin.

Server Mayo Clinic však v souvislosti s vlivem jablečného octa na hubnutí dodává, že studie neprokázaly významný a udržitelný úbytek hmotnosti napříč různými skupinami lidí.

Zdroje: Houston Methodist, WebMD, Healthline, ScienceDirect, Science Reports, OnlyU, PubMed Central, Current Developments in Nutrition, BMC Complementary Medicine and Therapies, Health, Mayo Clinic

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz