Nenechte se ovládat úzkostí. Přirozeně ji zmírněte relaxací nebo heřmánkovým čajem

Zdroj: Shutterstock

Konec roku je, vzhledem k původnímu smyslu Vánoc trochu paradoxně, pro mnoho lidí zdrojem stresu. Abyste do nového roku nevstupovali s nervy nadranc, zkuste do své denní rutiny zařadit některé z následujících tipů.

Úzkost je přirozenou reakcí na stres, která ovlivňuje tělo i mysl. Mezi její běžné příznaky patří zvýšená srdeční frekvence, zrychlené dýchání, neklid, potíže se soustředěním. Přestože jejím primárním úkolem je ochránit nás před nebezpečím, v nadměrné míře značně komplikuje život. Pokud to na vás úzkost také zkouší, vyzkoušejte následující tipy.

Jezte zdravě

Zásadní je pestrá strava. Potraviny bohaté na základní živiny, vitaminy, minerály, zdravé tuky a antioxidanty mohou tělu pomoci vyrovnat se se stresem.

Na lepší zvládání stresu jsou vhodné i potraviny obsahující vitamíny skupiny B (mléčné výrobky, vejce, hovězí maso, volně žijící ryby, listová zelenina), vápník, hořčík (jogurt, losos, fazole, listová zelenina, brokolice, avokádo, ořechy), bílkoviny a zdravé tuky, jako jsou omega-3 mastné kyseliny z volně žijících ryb.

Hýbejte se, nejlépe venku

Pobyt venku, krátké procházky nebo venkovní aktivity mají pozitivní vliv na kognitivní funkce, hladinu stresu a spánek. Pobyt na slunci také dodává nezbytný vitamin D, který má zásadní význam pro snížení stresu a celkové zdraví.

Naučte se relaxovat

Relaxace je stejně důležitá jako produktivita. Věnujte se aktivitám, jako je četba, procházky v přírodě, sport nebo setkávání s přáteli. K duševní i fyzické relaxaci mohou přispět esenciální oleje, jako je levandule, růže, máta, jasmín nebo kardamom, a také bylinné přípravky.

Omezte příjem kofeinu

Pokud trpíte chronickou úzkostí, kofein není vaším přítelem. Výzkumný přehled 10 studií z roku 2022 uvádí, že kofein může zvyšovat úzkost i záchvaty paniky u lidí s panickou poruchou i u zdravých dospělých. U některých lidí může vyloučení kofeinu výrazně zlepšit příznaky úzkosti. Stejně tak omezte příjem alkoholu, a pokud kouříte, zkuste vyřadit i cigarety.

Cvičte hluboké dýchání

Mělké, zrychlené dýchání je při úzkosti běžné. Může vést ke zrychlenému srdečnímu tepu, závratím nebo malátnosti, nebo dokonce k záchvatu paniky. Cvičení hlubokého dýchání – záměrný proces pomalého, rovnoměrného hlubokého nádechu – může pomoci obnovit normální dechové vzorce a snížit úzkost.

Pijte heřmánkový čaj

Šálek heřmánkového čaje je běžným domácím prostředkem na uklidnění pocuchaných nervů a podporu spánku. Vědci ve studii z roku 2021 naznačují, že protiúzkostné účinky heřmánku mohou pramenit z aktivity flavonoidu, který heřmánek obsahuje.

Tento flavonoid zapojuje receptory kyseliny gama aminomáselné (GABA) do stejných vazebných míst, na která se zaměřují léky proti úzkosti, jako je Xanax.

Zdroj: Lisa Klevebrant, Effects of caffeine on anxiety and panic attacks in patients with panic disorder: A systematic review and meta-analysis, 2022, Kulturistika, Oliviero Bruni, Herbal Remedies and Their Possible Effect on the GABAergic System and Sleep, 2021, Brainmarket, Healthline

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz