Jíst častěji a menší porce je zdravější jen pro někoho. Diabetikům se vyplatí dvě vydatná jídla za den

Zdroj: Shutterstock

Říká se, že pokud chce člověk žít zdravě, měl by jíst spíše menší porce několikrát denně. Je to ale vždy pravda? Ukazuje se, že v některých případech je pro lidi zdravější dát si dvě větší jídla za den. Platí to ale jak u koho.

Řada lidí dodržuje režim, při kterém jedí pouze snídani, oběd a večeři. Mnoho lidí snídani dokonce vynechává, což se obecně nedoporučuje. Většina odborníků je toho názoru, že při hubnutí by měl člověk jíst zhruba pětkrát denně a dopřávat si spíše menší porce.

Více jídel zrychlí metabolismus

Naše tělo během celého dne spotřebovává energii, která přímo souvisí se složením potravin. Trávení je pak velmi složitý proces. Obecně ale platí, že po přijetí potravin se náš metabolismus zrychlí a my trávíme lépe.

V případě, že člověk sní pouze dvě jídla denně, může se potýkat s pocitem hladu. Tělo v té chvíli reaguje tak, že si látky z potravy uchovává „na zlé časy“. Jíst méně jídel tedy hubnutí neprospívá.

Kdy se vyplatí jíst méně jídel?

Existují případy, ve kterých se vyplatí konzumovat méně jídel denně. Například pro diabetiky jsou dvě vydatné porce denně (obvykle oběd a večeře) daleko prospěšnější, než několik menších pokrmů.

„V současné době se diskutuje, zda je zdravější jíst častěji menší jídla, nebo větší jídla s delšími časovými odstupy. Podařilo se ovšem prokázat, že konzumace méně porcí vedla u diabetiků 2. typu k většímu váhovému úbytku i zlepšení citlivosti na inzulín a dalších metabolických ukazatelů spojených s diabetem,“ uvedla v roce 2014 pro Novinky předsedkyně České diabetologické společnosti profesorka Terezie Pelikánová.

Obecně tedy záleží na tom, v jaké životní i zdravotní situaci se člověk nachází. Důležité ale v každém případě je nehladovět.

Zdroj: NIH, Healthline, Medical News Today, UCLA Health, Edition CNN, Medium, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz