Humr: Luxusní pokrm dnešní doby byl dříve jídlem dělnické třídy

Zdroj: Shutterstock

Dnes ho považujeme za luxusní jídlo, které si dopřejeme v nějaké nóbl restauraci a rozhodně ho nejíme každý den. Jen málokdo by si pomyslel, že dříve tenhle pokrm jedli chudí a vězni.

Jídlo vždy dělalo rozdíly. A rozhodně ne malé. Byl rozdíl v tom, co jedla chudina a co si dopřávali ti, kteří rozhodně neměli hluboko do kapsy. A právě díky těmto rozdílům máme tendence si automaticky spojovat jídlo s finančním postavením lidí.

Humr byl považován za škůdce

Ještě v polovině 19. století byli humři považováni za škůdce. Lidem se jednoduše vizuálně nelíbil, v porovnání s rybami je zkrátka odpuzoval.

„Jejich konzumace byla známkou chudoby. Byli také podáváni vězňům,“ doplňuje scoopwhoop.com. Tohle jídlo vážně nejedl nikdo, kdo něco znamenal.

Bylo jich všude strašně moc

Když kolonisté poprvé dorazili na břehy Nové Anglie, čelili nemalému problému: přemnožení humrů. Bylo jich všude strašně moc.

Vyplavovali se na břehu a byl jich opravdu nepředstavitelný přebytek. Právě jejich dostupnost a hojnost byla mimo jiné důvodem, proč si jich lidé tak málo vážili a proč se podávali chudým nebo lidem ve vězení.

Pro chudinu to byl výborný zdroj potravy. Jedli jich tolik, že jim z toho bylo až špatně. Zajímavostí je, že dříve vařili humry mrtvé, ne zaživa, jako se to dělá dnes.

Běžně dostupné ústřice

Dalším pokrmem, který si dnes spojujeme s luxusem, zatímco dříve se na něj pohlíželo skrze prsty, jsou ústřice.

„Ústřice byly tak snadno dostupné, že chudí lidé a dělnická třída, čili lidé, kteří často neměli co jíst, prostě šli k moři a dali si kýbl ústřic,“ píše gizmodo.com.

Proč jsou dnes tak drahé?

Určitě i vás napadla otázka, jak je možné, že pokrmy, které dříve jedla chudina, dneska stojí nemalé peníze?

U humrů se to vysvětluje tím, že mořské plody se staly trendy během 80. let 19. století v Bostonu a New Yorku. Ceny neustále rostly a bohatí se stali jedinými, kteří si mohli dovolit tyto kdysi všudypřítomné lahůdky.

S ústřicemi se to mělo podobně: „Rostoucí poptávka vedla k nadměrnému rybolovu, který samozřejmě vedl k nedostatku,“ vysvětluje mashed.com.

Jak se říká, poptávka vždy určuje nabídku a to je přesně to, co se stalo v případě těchto dvou oblíbených – a nyní drahých – mořských pochoutek.

Zdroj: scoopwhoop.com, gizmodo.com, mashed.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz