Takhle jí exprezident: Miloš Zeman miluje sladké, zabijačkové hody a vepřové řízečky od své ženy

Zdroj: Nextfoto

Bývalý prezident Miloš Zeman má celou řadu zdravotních problémů a měl by jim přizpůsobit svůj jídelníček. V mnoha ohledech se ale radami lékařů řídit odmítl. Jaká jídla má rád, a co mu naopak při dietách nakázaných doktory chybí natolik, že si to nedovede odpustit?

V roce 2013 se u Zemana potvrdila cukrovka. Tehdy média psala, že ho čeká lehčí dieta. A nějaký čas ji nejspíš i dodržoval. Pak se ale přestal hlídat.

Jak se zbavil cukrovky

V roce 2017 tehdejší prezident prohlásil, že cukrovka je pryč. A to prý i díky tomu, že konzumoval v poslední době hodně sladkých jídel.

„Po dlouhých a dlouhých letech jsem byl zbaven této choroby, patrně proto, že v poslední době jím velmi často sladká jídla, neboť mi chutnají. Je to poněkud paradoxní terapie, ale vyplatila se,“ uvedl.

Lékaři s jeho slovy tehdy ale nesouhlasili. Podle Martina Prázného z Diabetologického centra Všeobecné fakultní nemocnice je totiž známé, že konzumace sladkých jídel cukrovku naopak zhoršuje.

Podle zpráv z roku 2019 Zemana cukrovka trápí i nadále, jeho léčba tak příliš úspěšná nejspíš nebyla. Nejvíce si v tomto ohledu stěžuje na to, že nemůže pít colu, která byla dříve jeho oblíbeným nápojem.

Miluje lidová jídla

Kromě cukrovky má prezident problémy také s játry, narušenou funkcí svalů a dalšími nemocemi. Měl by tomu všemu svůj jídelníček přizpůsobit. On ale miluje především česká lidová jídla a dobré klobásce zkrátka neodolá.

Velkou slabost má exprezident kromě sladkých jídel i pro jelita, jitrničky a další zabijačkové speciality. To potvrdil v roce 2019 po jeho hospitalizaci v nemocnici i tehdejší hradní kancléř Vratislav Mynář.

„V poslední době, zvláště po těch výživných infuzích, se mu zlepšila chuť k jídlu. Krom tradičních sladkostí, které má velmi rád, jsme měli včera oběd, kde jsme si dali zabijačku, kulajdu a pan prezident si velmi pochvaloval jitrničky,“ řekl.

Jeho žena je vynikající kuchařka

Zeman tak své zdraví svými chutěmi příliš nešetří. Jeho okolí by ho v tom podporovat nemělo, jenomže jeho žena prý skvěle vaří a jejím dobrotám se nedá odolat.

„Musím Ivanku pochválit, že skvěle vaří. I z těchto důvodů jsem rád, že je moje žena se mnou,“ řekl nedávno pro Život v Česku s tím, že miluje především její vepřové řízečky s bramborovým salátem.

Zdroj: Život v Česku, Magazín recepty, iDNES, Blesk, Lidovky, iRozhlas

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz