O černém kašli bez paniky: Historický vývoj, příznaky, léčba, prevence

Zdroj: Shutterstock

Měli jsme za to, že jsme se ho zbavili, ale už je tady zas. Černý kašel plní novinové titulky a občas to vypadá, jako bychom stáli na začátku morové epidemie. Tak vážná ale situace naštěstí není, přece jen se však vyplatí některá fakta o černém kašli znát.

Černý kašel, známý také jako pertuse, je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacích cest způsobené bakterií Bordetella pertussis. Před objevením očkování a antibiotik způsoboval černý kašel velké epidemie s tisícovkami mrtvých ročně. Po zavedení povinného očkování v roce 1958 však nemoc postupně vymizela. V roce 1989 bylo podle Státního zdravotního ústavu nahlášeno pouze 5 případů. Nicméně tento rok se počet nakažených pohybuje již kolem tisícovky.

Přenos a příznaky

Podle lékařů je hlavní příčinou černého kašle infekce bakterií Bordetella pertussis, která se šíří vzduchem prostřednictvím respiračních kapének. Tato bakterie napadá sliznice dýchacích cest a může se dostat i do krve. Příznaky se obvykle objevují 7 až 10 dní po nákaze, ale mohou se objevit i o 21 dní později, uvádí Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí.

Onemocnění obvykle začíná mírnými respiračními příznaky podobnými běžnému nachlazení, jako je rýma, mírná horečka nebo bolesti v krku. Po jednom až dvou týdnech se objevují záchvaty silného, dávivého kašle. Záchvaty jsou často doprovázeny „zakokrháním“, zvukem vznikajícím při rychlém nádechu po záchvatu kašle. Důležitým rozdílem oproti respiračním virózám nebo alergiím je častá absence příznaků mezi jednotlivými záchvaty kašle.

Pokud není černý kašel léčen, mohou příznaky setrvávat až tři měsíce. Základem léčby jsou antibiotika, která mohou významně zkrátit délku a závažnost onemocnění. U těžkých případů, zejména u kojenců a malých dětí, u kterých nemoc může vést k zápalu plic, může být nutná hospitalizace.

Prevence

Nejúčinnější prevencí je očkování, proto jej povinně podstupují novorozenci a děti v 10–11 letech. Každý dospělý by se podle Národního zdravotnického informační portálu (NZIP) měl nechat alespoň jednou přeočkovat, protože prodělání nemoci ani očkování neposkytuje dlouhodobou ochranu. Obzvláště opatrní by měli být starší lidé, osoby s astmatem nebo CHOPN a těhotné ženy, které mohou nemoc přenést na své novorozené děti.

Zdroj: Státní zdravotní ústav, Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí, Národní zdravotnický informační portál (NZIP)

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz