Jsou „superpotraviny“ opravdu tak super? Pro prodejce rozhodně

Zdroj: Shutterstock

Tzv. superpotraviny se ve světě zdravé výživy staly populárním (někdy až nadužívaným) pojmem. Ale co toto označení vlastně znamená a jsou tyto potraviny skutečně tak super, jak se tvrdí?

Pojem „superpotravina“ je relativně nový a označuje potraviny s vysokou nutriční hodnotou a minimálním množstvím kalorií. Tyto potraviny jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, které pomáhají neutralizovat volné radikály v těle a které mohou být spojovány s prevencí různých onemocnění, jako jsou srdeční choroby, rakovina a záněty.

Historie pojmu

Termín „superpotravina“ nevznikl ve vědeckých kruzích, ale ve světě marketingu. Web Harvard T.H. Chan uvádí, že poprvé byl použit na začátku 20. století v reklamní kampani firmy United Fruit Company, která propagovala banány jako cenově dostupné, výživné a snadno stravitelné ovoce.

Dnes, ve 21. století, se informace šíří virální rychlostí, takže se zdá, že se nová „superpotravina“ objevuje každý měsíc. Hlavní zájem o ně ovšem neprojevují vědci, ale prodejci.

Podle průzkumu společnosti Mintel došlo v roce 2015 celosvětově k 36% nárůstu počtu potravin a nápojů, které byly na trh uvedeny s označením „superpotravina“, „superovoce“ nebo „superzrno“. Zdravé potraviny zkrátka letí, tak proč na nich nevydělat.

Pochybné zdravotní účinky

Jednou z klíčových vlastností „superpotravin“ je vyšší množství antioxidantů. Čínská studie z roku 2004 prokázala, že potraviny s vysokým obsahem antioxidantů a flavonoidů pomáhají předcházet ischemické chorobě srdeční a rakovině, zlepšují imunitu a snižují záněty.

Někdy však dojde k „senzačnímu“ zjištění, které ve skutečnost tak senzační není. Příkladem může být výzkum z roku 1991, kdy vědci z Národního institutu pro stárnutí a Ministerstva zemědělství Spojených států amerických (USDA) vytvořili nástroj nazvaný Oxygen Radical Absorbance Capacity (ORAC), který sloužil k měření antioxidační kapacity potravin. Potraviny umístěné na předních příčkách seznamu, např. borůvky, byly silně propagovány jako bojovníci proti nemocem.

USDA však o 20 let později tyto informace stáhlo a odstranilo databázi poté, co se zjistilo, že antioxidanty mají mnoho funkcí, z nichž ne všechny souvisí s aktivitou volných radikálů. Navzdory tomu prodej borůvek stále stoupal.

Příklady „superpotravin“

Mezi tzv. superpotraviny jsou často řazeny bobule obsahující antioxidanty, jako jsou výše zmíněné borůvky, maliny, góji nebo sójové boby, které podle Mayo Clinic mohou pomoci snižovat hladinu „špatného“ cholesterolu v krvi.

Dále do této nové kategorie spadá čaj, zejména zelený, který také obsahuje antioxidanty. Listová zelenina, například kapusta nebo špenát, je bohatá na vitamíny a minerály. Losos obsahuje omega-3 mastné kyseliny prospěšné pro srdce a hořká čokoláda zase flavonoidy s antioxidačními vlastnostmi.

Závěrem

„Superpotraviny“ nejsou zázračným lékem na všechny zdravotní problémy. Měly by být součástí vyvážené stravy, která zahrnuje všechny skupiny potravin. Je také nutné vzít v potaz, že za tímto označením většinou stojí prodejci, kteří využívají rostoucího zájmu o zdravé stravování.

Zdroj: Mayo Clinic, EurekAlert, Mintel Group, Super growth for “super” foods: New Product development shoots up 202% globally over the past five years, 2016, Oxygen Radical Absorbance Capacity (ORAC) of Selected Foods, Release 2 (2010), Harvard T.H. Chan, L H Yao, Flavonoids in food and their health benefits, 2004

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz