Fagofobie neboli strach z polykání. Jak se žije s tímto onemocněním?

Zdroj: Shutterstock

Fagofobie je strach z polykání a jedná se o poměrně vzácný druh fobie. Někdy je zaměňována se strachem z udušení. Ale hlavním rozdílem je to, že fagofobik se bojí samotného polykání, nikoli toho, že by polykání vedlo k udušení.

Tento druh fobie může být velmi nebezpečný a mít fatální následky. Postižený totiž může přestat ze dne na den pít a jíst, čímž se vystavuje riziku dehydratace a rychlému úbytku hmotnosti, nebo dokonce až selhání organismu z vyčerpání.

Příznaky fagobofie jsou: velké úzkosti před jídlem, extrémní úzkosti při pomyšlení na polykání a jídlo, panické záchvaty, rychlá srdeční frekvence a dýchání, vyhýbání se jídlu a pití, úbytek hmotnosti, pocení a přechod na tekutou stravu, která je pro postiženého snadnější k polykání.

Co je příčinou fagofobie a jak vzniká?

Příčina těchto stavů není vědecky známá. Většinou příznaky zahrnují soubor faktorů, jakými jsou předchozí zkušenosti, zakuckání se nebo psychické obtíže.

Fobii si lze také vypěstovat tím, že budeme sledovat někoho jiného, kdo zažívá bolest u polykání.

Strach z polykání se také může objevit u lidí, kteří mají strach z konkrétních potravin. Někteří trpí panikou, že jídlo bude nedovařené, zkažené nebo jinak nebezpečné. Jedinec, který o těchto potravinách pochybuje, ale současně je nucen k jejich konzumaci, si tak může vypěstovat návyk vedoucí až fagofobii.

Fagofobie může vzniknout také špatnými vzpomínkami na určitou konkrétní situaci, při které došlo k zakuckání se. Pouhé zaskočení potraviny v krku může přivést člověka až k panickému strachu polykat.
Příčinou může být také pooperační stav. Jakýkoli lékařský bolestivý zákrok spojený s krkem a polykáním může přivést postiženého také k tomuto typu úzkostí.

Léčba

Omezení stravovacích návyků a velké úzkosti spojené s polykáním vás mohou dovést až do ordinace lékaře. Je několik druhů terapie, které pomáhají tyto problémy překonat. Jednou z nich je kognitivní behaviorální terapie, která vaše negativní myšlenkové vzorce pomáhá upravit tak, abyste překonávali úzkosti a rozptýlili se natolik, že fobie postupně vymizí.

Funguje také desenzibilace, expoziční terapie nebo hypnoterapie. Určitou možností jsou samozřejmě antidepresiva, která potlačí úzkosti a napomáhají v boji proti fobii.

Zdroj: verywellmind.com
Autor: Naďa Brožová

Přidat na Seznam.cz