Zázračná detoxikace? Detoxikační praktiky mohou vašemu tělu spíše uškodit

Zdroj: Shutterstock

Detoxikace prodává. Ale funguje? Podle všeho moc ne. Některé detoxikační metody vám mohou naopak ublížit. Než si tedy koupíte nějaký drahý detoxikační doplněk, zařaďte do svého života sice méně lákavé, ale účinné zásady zdravého životního stylu.

Játra jsou jedním z největších orgánů v těle a podílejí se na odstraňování odpadů a zpracovávání různých živin a léků. Mnoho lidí věří, že detoxikace pomůže jejich játrům vyrovnat se s následky konzumace alkoholu nebo nezdravé stravy, nebo že by mohla dokonce léčit onemocnění. Opravdu však detoxikace funguje?

Důkazy chybí

Bohužel neexistují žádné důkazy, že by detoxikační programy či doplňky mohly opravit poškození jater, právě naopak. Například extrakt zeleného čaje může způsobit poškození podobné hepatitidě. Klystýry s kávou, které jsou součástí některých detoxikačních programů, mohou vést k infekcím a problémům s elektrolyty, které mohou být smrtelné, píše WebMD.

Ani další tvrzení, že díky detoxikaci lidé zhubnou, nemá oporu ve vědeckém výzkumu. Některé detoxikační diety vyžadují, aby lidé po několik dní konzumovali nízkokalorické potraviny. To sice může vést k dočasné nižší hmotnosti, nicméně velká část úbytku hmotnosti je tvořena vodou, která se vrátí, jakmile člověk začne opět normálně jíst, uvádí MedicalNewsToday.

Opravdu na detoxikační dietě není nic pozitivního?

Někdo se na detoxikační dietě opravdu cítí lépe, ale to spíše než se zdravím jater souvisí s tím, že nekonzumuje vysoce zpracované potraviny a zpracovaný cukr, protože ty diety zakazují. Některé z detoxikačních doplňků nicméně pozitivní vliv na játra přece jen mají.

Např. ostropestřec mariánský může díky svým antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem pomoci s jaterním zánětem. Podobně kurkuma bojuje proti molekulám způsobujícím zánět, čímž může snížit riziko onemocnění jater, píše se v závěrech studie Subashe Gupty a kol.

Jak pomoci svým játrům?

Co játrům skutečně neprospívá, je alkohol. Jako přiměřená dávka alkoholu pro ženy se uvádí 20 gramů alkoholu (např. dvě třetinky 10° piva) a pro muže 30 gramů alkoholu (např. 1 litr 10° piva). WHO ale třeba podle webu Pij s rozumem konzumaci alkoholu nedoporučuje vůbec.

Zátěž pro játra představují také léky. Takže ať už se jedná o léky na předpis, nebo bez předpisu, vybírejte je pečlivě. Pokud máte obavy z hepatitidy, poraďte se se svým lékařem o očkování proti hepatitidě typu A a B.

Jezte každý den vyváženou stravu. To znamená pět až devět porcí ovoce a zeleniny a vlákninu ze zeleniny, ořechů, semínek a celozrnných výrobků. Nezapomeňte zařadit bílkoviny, které pomáhají tělu přirozeně se detoxikovat. A pro celkovou očistu organismu je důležitý také dostatek pohybu.

Zdroj: WebMD, MedicalNewsToday, Pij s rozumem, Subash C. Gupta, Multitargeting by turmeric, the golden spice: From kitchen to clinic, 2012

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz