Ragú: pokrm, který jste v pravé podobě možná nikdy neochutnali

Ragú (zdroj: Samphotostock.cz)

Ragú je pokrmem, který je často zaměňován s jinými jídly. Mnozí lidé ho tak nikdy v pravé podobě neochutnali, ač jsou přesvědčeni o opaku.

Jaký je původ pokrmu?

Ragú je pokrmem, který mnozí lidé spojují s Itálií. V širším smyslu je totiž za tento pokrm považována boloňská omáčka, za níž stojí jistý Alberto Alvisi, který žil v 18. století. Jenže recept na pravé ragú je mnohem starší a není spojený s Apeninským poloostrovem. První zmínka totiž pochází už z roku 1642 a pochází z Francie. Sluší se dodat, že tento pokrm miloval i Napoleon!

Kde ochutnat pravé ragú?

Samozřejmě v mnoha restauracích, ačkoli musíte počítat s tím, že ne všude ho dostanete v pravé podobě. Navíc si jej můžete pořídit jako polotovar, jejž máte k dispozici v mnoha variantách. Zakoupit si lze např. šumavské vepřové, krkonošské zvěřinové anebo zeleninové ragú. Na druhou stranu si jej můžete jednoduše připravit i doma, postačí vám pouze základní ingredience.

Jednotlivé ingredience

Tento pokrm se vyrábí z dušeného masa, které může být vepřové, drůbeží, rybí, ale oblíbená je rovněž zvěřina. Použít lze také vnitřnosti a zeleninu, přičemž často nachází uplatnění lilek, brokolice a velmi oblíbené jsou i houby. Základ se duší ve vývaru a podává se s hustou pikantní omáčkou, která se dochucuje nejrůznějšími ingrediencemi, tzn. rozličnými bylinkami a kořením.

Ragú z hlediska zdraví

Ragú patří mezi pokrmy, které je možné zařadit na zdravý jídelníček. Samozřejmě ale záleží na jednotlivých ingrediencích. Měli byste si tedy pořídit kvalitní maso, za něj lze považovat především zvěřinu a ryby. A pokud maso úplně vynecháte a použijete pouze houby a zeleninu, nic nezkazíte. V každém případě se jedná o vhodnější pokrm, než představují např. jídla z uzenin.

Zajímavosti o ragú

  • Samotný název pochází z francouzského slovesa „ragoûter“, které lze přeložit jako „povzbudit chuť“.
  • Ragú v užším smyslu je pokrmem, který se vyrábí ze surovin, které jsme zmínili výše. Nedílnou součástí je tedy i pikantní omáčka.
  • V širším smyslu se takto může označovat nejen boloňská omáčka, ale třeba také lečo nebo guláš.
  • V rámci originálního pokrmu se rozlišují dvě varianty – hnědá, jež se připravuje z masa osmahlého s trochou mouky, a bílá. V té se maso vaří maso v bílé omáčce.
  • Tento pokrm se stal slavným a své místo si našel i v literatuře. Objevuje se např. v románu Pýcha a předsudek od Jane Austenové.
Přidat na Seznam.cz