Mýty o epilepsii: S epilepsií se dá bojovat. Při záchvatu dotyčnému nikdy nedávejte nic do úst

Zdroj: Shutterstock

Ve společnosti stále kolují mýty o epilepsii. Nedostatečná informovanost může bohužel přispívat ke stigmatizaci osob s tímto onemocněním. Pojďme se na některé mýty podívat blíže.

Hlavním příznakem epilepsie jsou opakující se záchvaty, ale existují i další příznaky jako křeče, krátké výpadky paměti, občasné mdloby, náhlá ztuhlost bez zjevné příčiny, náhlý pád bez zjevné příčiny, dočasná neschopnost komunikovat či mimovolní pohyby.

Pokud se některý z těchto příznaků objeví opakovaně, je nezbytné vyhledat lékaře.

Léčba epilepsie

Většina typů epilepsie se v současné době nedá vyléčit, ale vhodnou léčbou lze zabránit dalším záchvatům. Lékaři většinou předepisují antiepileptika, která pomáhají předcházet záchvatům. Mezi další možnosti, pokud léky nezabírají, patří chirurgický zákrok, stimulace bloudivého nervu nebo speciální dieta.

Příčiny epilepsie

Systémy přenosu signálů v mozku řídí všechny funkce v lidském těle. Epilepsie vzniká, pokud je tento systém narušen. Podle jednoho z přehledů z roku 2015 se přibližně 70 až 80 % případů epilepsie vyskytuje v důsledku genetiky.

Mezi další faktory zvyšující riziko vzniku epilepsie se řadí úrazy hlavy, například při dopravní nehodě, onemocnění mozku, včetně mrtvice a nádorů, infekční onemocnění, například virová encefalitida, AIDS, prenatální poranění nebo poškození mozku či vývojové poruchy, včetně autismu.

Mýty o epilepsii

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že epilepsií trpí na celém světě přibližně 50 milionů lidí. A jako o každé rozšířené nemoci i o epilepsii koluje spousta mýtů. Níže zkusíme některé z nich uvést na pravou míru.

Mýtus: Všichni lidé s epilepsií ztrácejí vědomí

Nejčastější záchvat, který vídáme i v televizi, se nazývá „tonicko-klonický záchvat“. Při něm člověk padne na zem a začne se třást. Ve skutečnosti je tonicko-klonický záchvat pouze jedním z více než 40 různých typů záchvatů, z nichž některé zahrnují rychlé svalové záškuby, krátkou ztrátu vědomí, zmatenost nebo dezorientaci.

Mýtus: Epilepsie je doživotní záležitost

Epilepsie nemusí být nutně celoživotní onemocnění. V současné době sice neexistuje žádný lék, který by epilepsii zcela vyléčil, ale jak uvádí Epilepsy Foundation, z některých dětských epileptických syndromů lze „vyrůst“ a přibližně 70 % lidí s epilepsií se zbaví záchvatů pomocí léků.

Mýtus: Během záchvatu byste měli dotyčnému zamezit v pohybu

Držení osoby během záchvatu ji (nebo vás) spíše rozruší nebo zraní. Záchvat bude mít svůj průběh a znehybnění jej nezastaví ani nezpomalí.

Mýtus: Osobě, která má záchvat, byste měli dát něco do úst

Nikdy nedávejte dotyčnému něco do úst, protože během záchvatu není schopen ovládat pohyby svalů a může si o předmět zlomit zub nebo si poranit ústa/čelist.

Zdroj: Candace T. Myers, Advancing epilepsy genetics in the genomic era, 2015, Světová zdravotnická organizace, Epilepsy Foundation, MedicalNewsToday, Narayana Health

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz