Jaboticaba: hrozivý hroznový strom, který plodí zdravé ovoce

Jaboticaba (zdroj: Samphotostock.cz)

Jaboticaba je název pro strom, které plodí zdravé ovoce. Na první pohled však zaujme dosti atypickým vzhledem, který se může zdát až hrozivým.

Původ jaboticaby

Jaboticaba je jiný název pro strom, který se nazývá Plinia cauliflora. Jedná se o ovocnou dřevinu z čeledi myrtovitých, která roste v mnoha oblastech Jižní Ameriky (zejména v Brazílii). Její plody jsou přitom podobné hroznům, proto se nazývá hroznovým stromem. Na druhou stranu vypadá opravdu bizarně, neboť černé kuličky vyrůstají přímo z kmene, takže to vypadá, že stromy sužuje nějaká choroba.

Kde plody jaboticaby ochutnat?

Plody jaboticaby v České republice jen tak snadno neseženete. Konzumovat se totiž musí čerstvé, neboť se velmi rychle kazí. To je ostatně hlavní důvod, proč se do Evropy příliš nedovážejí a na pultech obchodů je prakticky nenajdete. Přesto na ně občas můžete narazit (pocházejí od českých pěstitelů). Strom Plinia cauliflora si nicméně lze vypěstovat doma, a to i jako keř v květináči.

Jaboticaba v kuchyni

Plody mají modročernou barvu a disponují velmi voňavou a tuhou slupkou. Pod ní se nalézá dužina, která má bílou či narůžovělou barvu a rosolovitou konzistenci. Chutí přitom částečně připomíná mandarinky a částečně hroznové víno. Plody lze konzumovat čerstvé, hodí se ovšem rovněž k výrobě marmelád, džemů, kompotů, sladkých omáček, ale také likérů, sirupů nebo vína.

Jaboticaba z hlediska zdraví

Plody obsahují především vodu, ale také mnohé účinné látky. Jedná se především o vitamín C, stejně jako o některé minerály (železo či vápník), sacharidy a bílkoviny. Proto mají skvělé antioxidační vlastnosti a zároveň podporují imunitu, tedy obranyschopnost organismu. Kladně působí i na trávicí soustavu, jsou jim přisuzovány protizánětlivé a dokonce i protirakovinné účinky.

Zajímavosti o jaboticabě

  • Pokud vás zajímá správná výslovnost slova „jaboticaba“, vězte, že Brazilci jej vyslovují jako „žabočikaba“.
  • Jestliže byste si Plinii caulifloru chtěli sami vypěstovat, měli byste vědět, že strom začíná plodit až za 8 až 10 let.
  • Pokud byste si ho chtěli přesto vypěstovat, seženete u nás semena, ale také samotný stromek v zakrslé formě v přenosné nádobě.
  • Na kmeni či větvích jaboticaby se vytváří malé květenství, z něhož později vznikají právě bobule, které jsou velké 1,5 až 3,5 cm.
  • Strom vypadá pro Evropana vskutku netradičně, protože podobná dřevina se v Evropě prakticky nevyskytuje.
Přidat na Seznam.cz