Výzkum prokazuje, že obezita v dospívání způsobuje u žen premenstruační syndrom

Zdroj: Shutterstock

PMS neboli premenstruační syndrom postihuje mnoho žen a dívek na celém světě. Vědci však zjistili, že obezita dospívajících dívek příznaky tohoto syndromu ještě zhoršuje.

Vědci z Karolínského institutu ve Stockholmu sledovali 6 524 žen z USA v průměrném věku 26 let. Zjistili, že ženy, které měly v dětství vyšší BMI, měly vyšší pravděpodobnost, že budou mít PMS.

Nejnovější studie z roku 2021 dle Daily mail naznačuje, že dívky, které zůstávaly jako dospívající štíhlé, mohou být ve svých 20 letech těžkého premenstruačního syndromu ušetřeny. Naopak obezita dospívajících zvyšuje riziko rozvoje PMS.

Výzkumníci zjistili, že dívky, které ve 13 letech trpěly nadváhou nebo obezitou, měly o 10 procent vyšší pravděpodobnost, že budou trpět nepříjemnými symptomy před menstruací do svých 20 let.

Premenstruační dysforická porucha vyřazuje ženy z běžného života

Nejzávažnější formou PMS je takzvaná PMDD – premenstruační dysforická porucha. Ta může ženám dokonce bránit v normálním životě. Způsobuje úzkost, nadýmání, změny nálad, bolesti hlavy a nedostatek libida v týdnech před menstruací.

Švédští vědci sledovali přes 6000 žen po dobu zhruba 17 let. Výsledky ukázaly, že čím větší nadváhu jako děti měly, tím vyšší bylo jejich riziko PMDD jako mladého dospělého. U obézních dětí je také pravděpodobnější, že dostanou svou první menstruaci v mladším věku, což bylo v minulosti spojováno s PMDD.

PMDD postihuje statisíce žen a brání jim v každodenních činnostech včetně chození do práce. Až 30 procent všech žen má jen mírnější PMS, který způsobuje podobné, ale méně závažné příznaky.

Ženy, které se výzkumu účastnily, byly požádány, aby seřadily své zkušenosti s různými příznaky před začátkem menstruačního cyklu. Hodnotily nejen závažnost jednotlivých příznaků, ale také v jakém věku jejich příznaky začaly.

Ty, které zaznamenaly alespoň dva příznaky během 14 dní před menstruací se symptomy klasifikovanými jako závažné, byly označeny jako ženy trpící PMDD.

Pomocí uvedené výšky a váhy účastnic během dospívání výzkumníci vypočítali jejich BMI. Na základě výsledku vytvořili čtyři skupiny: hubené, normální váha, nadváha a obezita, do kterých poté účastnice rozdělili.

Po úpravě o další relevantní faktory zjistili, že vyšší BMI znamenalo o 17 procent vyšší riziko PMDD. Souvislost byla významná u časného nástupu PMDD před dvacátým rokem věku, ne však u těch, které ji zažívaly později v životě.

Starší studie výsledky většinou potvrzují

Výsledky podporuje také starší průřezová studie z roku 1994, kdy bylo dotazováno přes 800 žen mezi 18 a 44 rokem věku, které trpěly závažnými až extrémními symptomy PMS. Podle výsledků měly obézní ženy téměř trojnásobně zvýšené riziko PMS oproti ženám s normální váhou. Závěr studie tedy zní, že je obezita s PMS silně spojená.

Naproti tomu jiná studie z roku 2017, které se účastnilo 150 dívek ve věku 11 až 21 let, dochází k závěru, že většina dotazovaných s premenstruačním syndromem měla podváhu. Potvrdila však také, že i u adolescentů s nadváhou převládá PMS.

Zjištění předchozích studií vyvrací polský výzkum z roku 2019. Vzorek tvořilo 476 dívek ve věku 18 let. Podle výsledků ženy s normálním BMI trpěly PMS dvakrát častěji než ženy s vyšším BMI.

Zdroj: dailymail.co.uk, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, medcraveonline.com, google.com
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz