Zelná placka: Zdravý a rychlý pokrm, který má u nás dlouhou tradici

zeli
Zdroj: Shutterstock

Zelná placka je česká klasika. Levná a dobrá. Právě podzim je časem zelí. Tato zelenina se vždy pěstovala právě proto, aby v chladném období člověku dala to, co potřebuje.

Zatímco pozdní odrůdy zelí jsou určené k nakládání na dlouhou zimu, protože neobsahují tolik vody, stále je dost letních odrůd, které lze využít rovnou v kuchyni.

V kuchařkách se placky vyskytují pod názvem zelníky nebo zelňáky a u nás mají původ pravděpodobně z Valašska. Další variantou, která se v receptech vyskytuje, jsou placky z kysaného zelí, ale delší tradici mají ty, které se dělají z čerstvého nebo spařeného zelí. Tato zelenina byla využívána dokonce i jako náplň do buchet, anebo se přímo zapracovala do těsta, ze kterého se peklo sladké pohoštění. Právě zelí dodalo těstu vláčnost.

Je dobré vědět

Zelí je velkým bojovníkem proti kardiovaskulárním onemocněním. Obsahuje vápník, hořčík, draslík, vitamíny C, K a E, karotenoidy, kyselinu listovou a vlákninu. Zelí je v lidové medicíně doporučováno na snížení tlaku a posílení imunity. Úplně nejlépe lze jeho dobré vlastnosti užít v podobě kysaného zelí, ale své místo má i v tepelné úpravě.

Rychlé a dobré placky se slaninou

Právě tyto placky lze bez ohledu na škvarky zařadit do zdravého stravování. Jsou výborné horké, teplé i studené.

Pro celou rodinu si vystačíte se čtvrtinou velké hlávky, která by měla mít asi půl kilogramu. Pro lepší chuť k tomu stačí 80 g škvarků nebo slaniny, 3 vejce, 100 g hladké mouky a asi 5 g soli.

Rychlý recept začíná předehřátím trouby na 180 °C.  Hlávka zelí se nakrájí na nudličky, které se ještě zmenší na polovinu. K nim se přidá slanina na malé kousíčky. Do mísy se doplní rozkvedlané vejce a mouka. Obsah se vypracuje ve směs, ze které možná trčí kousky zelí, které však při tepelné úpravě změknou.

Směs by měla být řídká a k tvorbě placek stačí lžíce, kterou se směs dává na plech. Placky by měly být asi velikosti dlaně a silné maximálně 1 cm. Na plechu s pečícím papírem je třeba kolem placek nechávat volný prostor. Během 20 až 25 minut by měly být upečené dozlatova.

Verze pro větší mlsouny

Potřebujete asi 400 g zelí pokrájeného na jemné nudličky, 300 g hladké mouky, 3 lžíce másla, půl lžičky soli, půl lžičky kmínu, špetku cukru, 100 ml smetany, půl kostky droždí a 1 vejce.

Nudličky zelí se spolu se solí a kmínem dají do kastrolu, kde jsou dvě lžíce rozehřátého másla. Zelí se pěkně promíchá a chvilku nechá za střední teploty orestovat. Přidá se 50 ml studené vody a asi 5 až 10 minut se nudličky podusí. Zelí by mělo být měkčí, ale ne hnědé, a voda by se měla téměř vypařit. Obsah kastrolu se nechá vychladit.

V míse si z droždí, poloviny množství vlažné smetany, špetky cukru a lžíce mouky udělejte kvásek, který nechte vzejít a potom smíchejte s vlažným zelím, zbytkem smetany, vajíčkem a moukou. Mouka se přisypává postupně, aby se vytvořilo vláčné a trochu lepivé těsto, které jde po vykynutí vyválet.

Těsto se nechá kynout v teple asi půl hodiny, potom se vyválí, rozřeže na malé čtverce a dá na plech s pečícím papírem, opět s dostatečnými odstupy. Těsto se znovu nechá půl hodiny kynout, potře se zbylým máslem a peče asi půl hodiny při 180 °C.

Zdroj: Instagram, Kuchařka pro dceru

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz