Zázvorky jsou znovuobjeveným druhem vánočního cukroví. Jak název napovídá, potěší milovníky zázvoru

zazvor
Zdroj: Shutterstock

Jako vždy, když se objeví recept, vynoří se desítky jeho variant, a tak je tomu i v případě tohoto cukroví. Najdete tedy mnoho receptů a také mnoho tvarů zázvorek. Vykrajovátko by mělo mít tvar evokující zázvor, ale velice trefně je jeho tvar popsaný v Kuchařce pro dceru. Připomíná totiž ohlodanou kost.

Trochu zvláštní cukroví není pro každého

Zázvorky nejsou úplně běžnou pochoutkou, po upečení ztvrdnou a musí se nechat odležet. Jsou pikantní stejně jako zázvor, takže dětem se moc nezavděčíte. Pokud však milujete zázvorový čaj a vůni zázvoru, určitě stojí toto cukroví za vyzkoušení.

Složitější práce s těstem

Zázvorky nejsou moc vhodné pro začínající pekařky. Jejich těsto je často hodně řídké a lepivé, a to i v případě, že se dodržuje recept. Možná to byl hlavní důvod, proč se z vánočních stolů vytratily. Vytvořit těsto, které jde dobře vyválet, chce trochu zručnosti a trpělivosti.

Kuchařka pro dceru se velice podrobně věnuje těstu a všem záludnostem při přípravě. Některé recepty dokonce uvádí mouku hrubou, která pomalu saje, a těsto ještě bobtná. Přisypávat mouku hned je totiž často cestou, jak udělat těsto, které se promění v suchou a drobivou hmotu. Hotové zázvorky potom budou delší dobu tvrdé, než začnou měknout.

Řidší těsto se doporučuje nechat odpočívat při pokojové teplotě, přikryté, aby neosychalo. Pokud je dost času, udělá se den předem a nechá se v lednici.

Podsypávání během zpracování

Těsto bude vždy trochu lepivé, a proto je nutné ho během zpracování podsypávat moukou při rozválení i vykrajování. Je také lepší si brát k vyválení menší kousky těsta, protože na velké ploše se těsto vždy začne přilepovat k pracovní ploše. Je také dobré si ostrou hranu vykrajovátka občas vložit do mouky.

Cílem je použít co nejmenší možné množství mouky, aby bylo cukroví dříve měkké.

Hladká, nebo hrubá mouka

S hladkou moukou jsou zázvorky hladší, vypouklejší a hezčí. Pro přípravu těsta se však musí spotřebovat více mouky, a proto je cukroví ve výsledku tvrdší. Hrubá mouka, která nabobtná, naopak vytvoří zázvorky s výraznější chutí zázvoru, měkčí a vláčnější.

Na stránkách Maková panenka je celá řada receptů na tento druh cukroví. Můžete zkusit například tyto.

Zázvorky s citrusovou kůrou

Budete potřebovat 560 g cukru, 8 žloutků, 2 celá vejce, 1 lžíci mletého zázvoru, jemně strouhanou citronovou a pomerančovou kůru, 560 g hrubé mouky.

Cukr, žloutky a vejce mícháte zhruba půl hodiny, robot vám v tom pomůže. Poté přidáte zázvor, citronovou a pomerančovou kůru a směs opět promícháte. Přidáte mouku a lehce zamícháte. Těsto následně rozdělíte na tři díly, rozválíte a můžete vykrajovat požadovaný tvar zázvorek. Necháte je pak na plechu odpočinout a v rozehřáté troubě je po nějaké době upečete.

Zázvorky jednoduché

Tento recept se liší tím, že mícháte 2 žloutky a 2 malá vejce s 28 dkg mletého cukru. Míchání musí stejně jako u předchozího receptu probíhat několik minut, můžete ale samozřejmě použít robot. Poté ke směsi přidáte strouhanou citronovou kůru, kávovou lžičku strouhaného zázvoru, špetku jedlé sody, 28 dkg mouky (půl hrubé, půl hladké). Výslednou hmotu necháte alespoň půl hodiny stát, poté ji vyválíte na vále. Nakonec vykrájíte zázvorky a na plech kladete spodní stranou nahoru.

Pří pátrání po receptech naleznete také radu, že můžete zázvorky nechat na plechu v chladu a péct je až druhý den na 150 až 180 °C do barvy piškotu.

Zdroj: makova-panenka.cz, kucharkaprodceru.cz, brno.rozhlas.cz

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz