Vodní kefír: Proč si ho dopřát a jak snadná je výroba

vodni_kefir
Zdroj: Shutterstock

Domácí vodní kefír je zdrojem kvalitních probiotik. Jeho výhodou je, že se nevyrábí z mléka, a proto je vhodný i pro lidi, kteří z různých důvodů mléko do svého jídelníčku nezařazují. Vyrábí se snadno za pomoci tibi krystalů.

Zdravý, chutný a levný

Vodní kefír má pro lidský organismus všechny příznivé účinky jako klasický kefír. Hlavně v teplém období poslouží jako osvěžující a zdravá perlivá limonáda, kterou si lze ochutit třeba ovocem. Tento fermentovaný nápoj chutná mírně nakysle a jeho příprava je snadná.

Základem jsou tibi krystalky

Ty se dají koupit jako živá kultura, která vypadá jako sluk drobných želatinových kuliček. Jde o krystaly z polysacharidového gelu, který produkuje bakterie lactobacillus hilgardii. V běžných obchodech se neprodávají, ale na internetu se dají sehnat poměrně snadno. Další možností je sušený prášek.

Za startovací sadu, která poslouží k přípravě až 10 litrů nápoje se platí kolem 200 Kč. Kulturu často prodávají lidé, kteří se výrobě fermentovaných nápojů věnují, a proto stačí najít skupinu na sociálních sítích nebo fórum k dané tématice.

Další suroviny potřebné k výrobě

Pro fermentaci je třeba cukr. Zastánci zdravé výživy se bílému rafinovanému cukru vyhýbají a volí hnědý cukr, třtinový cukr, med nebo třeba javorový sirup. Potom už stačí jen pitná voda (filtrovaná, převařená, kojenecká) a pro dobrou chuť třeba trochu sušeného, nesířeného ovoce, jako jsou třeba datle, fíky, rozinky, švestky.

Jednoduchý postup pro základní výrobu

Do dobře vymyté sterilované sklenici o objemu 1 litr se dají 3 lžíce krystalů vodního kefíru (asi 50 g) nebo jeden sáček sušených kultur a 3 lžíce cukru, hrst sušeného ovoce a litr vody. Vše se promíchá nekovovou lžící nebo vařečkou.

Sklenice se přikryje plátýnkem a zajistí gumičkou. Potom se postaví do chladné, temné místnosti. Doba fermentace závisí na teplotě. Obvykle jde o 2-3 dny. Nápoj je hotový, když je slyšet šumění a bublinky jsou viditelné a stoupají nahoru.

Zkušenější výrobci vsází na dvoufázovou fermentaci

Probiotický nápoj, který vznikne dvojitou fermentací má více bublinek a výraznější chuť.

Po prvním kvašení se tekutina přelije do uzavíratelných sklenic, přidá se čerstvé ovoce, bylinky (máta, rozmarýn, meduňka atd.) a koření. A další den nebo dva se nápoj nechá fermentovat v lednici. Ke krystalům, které zůstanou, se může dát další várka oslazené vody pro zahájení první fermentace.

Dochucení kefíru dle chuti

Vodní kefír lze dochutit mnoha způsoby. Pro osvěžení výborně funguje citron, pomeranč, grep, limetka, maliny, ostružiny nebo ananas či meloun. Přidat lze i domácí ovocné šťávy a sirupy. Například přidáním jablečného moštu tak vznikne zdravější verze oblíbeného cideru.

I konzumace zdravého nápoje má svá pravidla

Jedinci s citlivějším trávením by měli s konzumací začít pozvolna a dát si skleničku denně. Když si organismus na fermentovaný nápoj zvykne, není problém si dopřát denně i litr osvěžujícího perlivého nápoje.

Zdroj: kupi.cz, Apetit

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz