V hlavní roli chřest: Víme, jak ho správně připravit

Zdroj: Shutterstock

Chřest je rostlina, která možná na první pohled příliš lákavě vypadat nemusí, obsahuje ale celou řadu vitamínů a důvodů k tomu zařadit ji na jídelníček je celá řada. Málokdo si ale ví s jeho přípravou rady, proto jsme si pro vás připravili snadný postup, jak na to.

Chřest je pro náš organismus podle mnoha vědců opravdu velmi prospěšný. Má nízký obsah cukrů, oproti tomu ale hodně vlákniny a minerálů. Obsahuje velké množství vápníku, fosforu, hořčíku, zinku i železa.

Kromě toho nesmíme pominout ani fakt, že chřest obsahuje beta karoten, kyselinu listovou a asparagovou, antioxidanty a vitamíny A, B, E a C. Pomáhá tak s nejrůznějšími problémy a je dokonalým pomocníkem na zvýšení imunity.

Nejchutnější v den sklizně

Čerstvý chřest bývá nejchutnější vždy přímo v den sklizně, kdy je nejvíce šťavnatý a nejsladší. Čím více hodin uběhne, tím hořčejší chřest bude a méně si na něm pochutnáte.

Je ovšem pravda, že pokud si chřest budete kupovat v samoobsluze, nejspíš nenarazíte na takový, který byl právě sklizen. Proto je vhodné naučit se ho zpracovávat tak, abyste si jeho chuť užili i několik dní po vytažení ze země.

Rozhodně nekupujte chřest, který je zažloutlý, ohnutý, nebo takový, který je ponořený ve vodě. Po přinesení domů se ho snažte zpracovat co nejdříve, uchovávejte ho v suchu a chladu.

Jak chřest správně uvařit

Před vařením chřestu je vhodné vědět, že by se neměl krájet. Tím z něho totiž odvádíte velké množství vitamínů. Daleko lepší je ho lámat, a to konkrétně v bodě, kde dřevnatá část přechází na šťavnatou.

Ačkoli se jí pouze ona šťavnatá číst, i dřevnatou můžete uchovat a udělat z ní později zeleninový vývar. Chřest můžete oloupat, nicméně pod slupkou je nejvíce vitamínů, doporučuje se tak jej pouze zbavit největších zelených lístečků.

Větvičky chřestu zalomte zhruba na stejnou velikost a svažte je gumičkou k sobě. Takto připravenou zeleninu vařte v osolené vodě zhruba 3 minuty. Pokud jsou výhonky silné, vařte je o něco déle.

Pokud chřest máte v plánu ihned konzumovat, vyndejte ho na talířek, přidejte pepř a sůl a malé množství olivového oleje. Pokud ho chcete konzumovat za déle než půl hodiny, dejte ho uvařený do ledové vody.

Rizoto nebo špagety? Chřest se neztratí nikde

Chřest má v kuchyni celou řadu využití. Uvařený se dá snadno rozmačkat a s trochou česneku vytvoří skvělou a zdravou pomazánku na pečivo. Dá se z něho také rozmixováním udělat krémová polévka.

Oblíbená je také chřestová omáčka se sýrem, kterou polijete špagety nebo jakékoli jiné těstoviny. Pokud chřest nalámete na drobné kousky, využít se dá také v rizotu. Jinak je samozřejmostí ho použít jako přílohu například k pečenému masu.

Pokud jste chřest ještě v kuchyni nevyzkoušeli, možná je ten nejlepší čas právě teď. Uvidíte, že vám tahle zelenina zachutná a vaše tělo vám bude vděčné za velký přísun vitamínů, který jinde v přírodě hned tak nenajdete.

Zdroj: loveandlemons.com, bajolafit.cz, ceskychrest.cz
Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz