Umělá inteligence pomáhá vytvářet funkční potraviny. Velké společnosti se bez ní neobejdou

Zdroj: Shutterstock

Využití umělé inteligence ke zkrácení doby výzkumu a vývoje a vytvoření lepších funkčních produktů je pro potravinářské společnosti novým krokem vpřed. Možná nás brzy čeká doba jídel, která připravila umělá inteligence.

Umělá inteligence přichází

Doby, kdy se člověk snažil odhadnout, co by různé složky mohly v určitých situacích udělat, sice ještě neskončily, ale platformy umělé inteligence už mnoho z těchto odhadů omezily.

Několik společností využilo high-tech informační platformy k tomu, aby daly dohromady výzkumy, zprávy, zkoušky a data o různých složkách a procesech.

PIPA, což je zkratka pro Process Integration & Predictive Analytics, přináší umělou inteligenci do oblasti věd o živé přírodě a potravinářství.

Mikrobiologie a potravinářství

Systém LEAP zahrnuje biomedicínské databáze, vědecké publikace, klinické studie a soubory dat ze studií zabývajících se biologickými molekulami.

Dokáže odhalit souvislosti mezi molekulárními a potravinářskými položkami s mikroby a nemocemi, čímž otevírá cestu k vytváření funkčnějších potravin.

Společnost PIPA již dříve spolupracovala se společností Mars, která má významnou divizi zaměřenou na krmiva pro domácí zvířata a veterinární medicínu, na využití veterinárních zdravotních údajů při vývoji diagnostického nástroje Renaltech pro předpovídání onemocnění ledvin u koček.

Co jsou funkční potraviny?

Funkční potraviny jsou potraviny, které mají potenciálně pozitivní vliv na zdraví nad rámec základní výživy. Zastánci funkčních potravin tvrdí, že podporují optimální zdraví a pomáhají snižovat riziko onemocnění.

Známým příkladem funkční potraviny jsou ovesné vločky, protože obsahují rozpustnou vlákninu, která může pomoci snížit hladinu cholesterolu. Některé potraviny jsou upraveny tak, aby měly zdraví prospěšné účinky. Příkladem je pomerančový džus, který byl obohacen o vápník pro zdraví kostí.

Hledání zdravějších alternativ

Společnost Hoow Foods vyvinula inteligentní platformu pro přeměnu nezdravých potravin na zdravější varianty, která využívá databázi potravinářských složek a jejich fyzikálně-chemických vlastností k určení receptur, které zároveň dobře chutnají.

Prostřednictvím jejich ML, modulární platformy pro vývoj výrobků, lze analyzovat a rozložit stávající výrobky a změnit je tak, aby si zachovaly chuť, ale změnily výživové profily. Startup má více než 20 prototypů, které mohou nahradit tuk a sodík v potravinách.

Na co nestačí člověk…

Špičkové společnosti nyní využívají algoritmy založené na umělých neuronových sítích ke sledování zásilek v každé fázi dodavatelského řetězce, což zlepšuje standardy bezpečnosti potravin a umožňuje plnou transparentnost.

Umělá inteligence v potravinářském průmyslu je také schopna vytvářet přesné předpovědi pro řízení zásob a cen. To pomáhá udržet potravinářské podniky o krok napřed a umožňuje jim vyhnout se plýtvání a zbytečným nákladům.

Zdroj: fooddive.com, mayoclinic.org, hivelife.com
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz