Starší lidé by měli podle Kateřiny Cajthamlové hubnout pomalu. Pomůže jim i pravidelná chůze

Cajthamlova
Zdroj: Profimedia

Hubnutí není jen trendem v generaci mladých lidí, kteří chtějí být moderní a krásní, ale i v seniorském věku má hubnutí svůj význam. Motivace u starších lidí je však jiná a jde především o zdravotní důvody.

Hubnutí seniorů

V seniorském věku přichází celá řada zdravotních problémů, které nejdou úplně cíleně ovlivnit. Jde o přirozené stárnutí kloubů, artrotické změny, ubývání svalové hmoty. Nadbytečný tuk a případné ztukovatění důležitých vnitřních orgánů potom představuje větší problém než v mládí.

Vyšší věk také přináší pomalejší regeneraci a stárnutí samotného metabolismu. Jídlo a pohyb jsou věci, které mohou částečně proces stárnutí ovlivnit a udělat život v seniorském věku příjemnější.

S rozvojem výzkumů o pokrocích v medicíně se dnes lidé dožívají vyššího věku, ale cílem by nemělo být jen přání dožít se důchodu, ale také si ho co nejdéle a v dobré zdravotní kondici užívat. A právě to lze ovlivnit hubnutím ve stáří.

Hubnutí by mělo být pomalejší a s velkou opatrností

Poměr svalové hmoty a tuku by měl být ve stáří pečlivě sledovaný. Ženy po klimakteriu by také měly absolvovat kontrolu kostní hmoty a dát pozor na funkci štítné žlázy.

Hubnutí bez příčiny

Hubnutí může být i příznakem nemoci. Pokud někdo zhubne více než 10 % své hmotnosti bez zjevných příčin, je třeba se mít na pozoru. To platí pro hubnutí v každém věku, ale u starších lidí je ještě důležitější tento faktor sledovat a při zjištění hubnutí navštívit lékaře.

Stáří je bohužel spojeno s nemocemi a nemusí jít přímo o nádorová onemocnění, ale také například o zhoršení schopnosti vstřebávat živiny. Celou řadu problémů dokáže medicína vyřešit, ale vždy to jde lépe v okamžiku, kdy se příznaky objeví.

Další nežádoucí příčinou hubnutí je pocit osamělosti, který doprovází depresivní stavy, a často také nechutenství. V krajním případě může jít dokonce o odmítání jídla.

Především příbuzní starších lidí by si těchto příznaků měli všímat a včas zasáhnout. Každý bude jednou starý.

Nevzdávat to, pokud hubnutí není hned úspěšné

Opačným problémem je i snaha o zhubnutí, která není úspěšná. Rozhodně není na místě se trápit, pokud třeba po dvou nebo třech měsících snažení váha nejde dolů. Důležité je, nenechat se otrávit a zkusit to znovu a třeba přidat více pohybu.

Doktorka Cajthamlová doporučuje starším lidem, kteří nemají vyloženě omezenou pohyblivost, aby více chodili. Chůze je ten nejpřirozenější pohyb a s pomocí Nordic walking (hůlky pro chůzi) se dá zlepšit pohyblivost a stabilita při chůzi. Při každém kroku má člověk tři opěrné body a není snadné upadnout.

Výhodou těchto hůlek je jejich přizpůsobení různým povrchům a také ročnímu období. Důležité je vybrat správnou výšku, která by měla být 0,68krát tělesné výšky člověka.

Pravidelnou chůzí se zlepší dýchání, držení těla, zvýší se bezpečnost běžné chůze. Především se však usnadní hubnutí, protože ve vyšším věku je nadměrná zátěž kloubů bolestivá a omezující.

Kromě chůze doporučuje odbornice na hubnutí i plavání, ale dodává, že voda by neměla být příliš studená. Ideální je zapojit se přímo do cvičení pro seniory, které už dnes není těžké najít.

Zdroj: Český rozhlas, Pro ženy

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz