Slámové víno je jako dělané pro milovníky sladkých vín. Pro jeho chuť mu odpustíte i vyšší cenu

Zdroj: Shutterstock

Máte rádi sladká vína a zároveň dáváte přednost určité exkluzivitě? V tom případě jsou slámová vína pro vás ta pravá. Náročná výroba je činí nejen sladká, ale také poměrně vzácná a drahá.

Co je slámové víno?

Slámové víno je vyrobené ze sušených hroznů. Hrozny bílého vína se ukládají na slaměné rohože na 60 až 90 dní. Sláma umožňuje proudění vzduchu kolem hroznů, což zabraňuje hnilobě.

Udržuje také čistotu ovoce, pokud je umístěno na poli nebo ve stodole, což je způsob, jakým se hrozny tradičně sušily. Mnoho vinařství dnes používá plastové nebo dřevěné stojany se slámou, které se snáze dezinfikují.

Při sušení ovoce se v něm koncentruje přírodní cukr. Protože hrozny již nejsou na vinné révě, zachovávají si také kyselost, takže výsledná vína si při rozvíjení chuti zachovávají rovnováhu.

Historie slámového vína

Podle archeologických nálezů sahá výroba slámového vína až do období před 3 000 lety. Slámové víno pochází zřejmě z Řecka nebo Kréty a pochutnávali si na něm i staří Římané.

V Čechách a na Moravě začala výroba slámového vína kolem roku 1999 a od té doby česká vinařství dosáhla s tímto typem vín značných úspěchů. Například vinařství Oldřicha Drápala, „Bobulky od kapličky“, vyhrálo nejvyšší ocenění na mezinárodní soutěži vín v Kanadském Québecu.

Jak probíhá výroba?

Pro výrobu slámového vína je nezbytné mít hrozny bez plísní a hniloby. Hrozny pro slámové víno se často sklízejí dříve než hrozny určené pro suchá vína, aby se zachovala jejich kyselost. Nemají tedy možnost zmrznout nebo se rozkvasit.

Poté se víno, rozložené na slámě nebo zavěšené do netkaných textilií, několik měsíců suší, v našich podmínkách po dobu asi tří měsíců. Při tomto procesu dojde odpaření značné části vody. Když cukernatost v hroznech dosáhne minimálně 27 °NM, dochází k lisování.

Hrozny se lisují celé, ale jejich výlisnost je nízká, méně než 20 %. Proces kvašení se ukončuje poté, co hladina alkoholu dosáhne 8 až 12 %. Doba zrání slámového vína je 1 až 2 roky.

Podle webu VínoMapa mezi nejčastěji používané odrůdy patří Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Veltlín zelený, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Tramín červený, Veltlín červený, Cabernet Sauvignon. Neronet nebo Neuburské.

Náročný a drahý proces

Na vyšší ceně se podílí delší doba zrání, nízká výlisnost a také poměrně náročná výroba. Jak říká pro magazín Wine Enthusiast Ray Walsh, majitel společnosti Capitello Wines v Eugene v Oregonu, slámové víno vyžaduje v podstatě tři sklizně.

„Sklízíte ovoce na vinici. Poté sklízíte znovu tak, že sbíráte hrozen po hroznu a pokládáte ho na stojany vyložené slámou. Po 90 dnech pak sklízíte znovu tak, že je sbíráte a zkoumáte, zda nejsou poškozeny plísní nebo muchničkami.“

Pro milovníky sladkých vín jsou však slámová vína skvělou volbou. Chutnají nejčastěji po kandovaném ovoci, rozinkách či medu a hodí se ke sladkým dezertům.

Zdroj: Wine.co, Wine Enthusiast, VínoMapa

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz