Situace začíná přituhovat: Je na čase myslet na dostatek vitamínů, bez kterých se v zimě neobejdete

Zdroj: Shutterstock

Podzim a zima jsou pro naše zdraví velkou zkouškou. Sychravé počasí, nízké teploty, přechod z vyhřáté místnosti ven, kde mnohdy pořádně přituhuje – tohle všechno pokouší naši imunitu. Zima nás zkrátka zkouší, co všechno vydržíme a co si k nám může dovolit.

Kdy jindy proto tělo podpořit dostatečným množstvím vitamínů, nežli právě teď. Pomohou vám bránit se proti různorodým respiračním onemocněním, jako je třeba angína, chřipka nebo kašel. Všechna tato onemocnění nad vámi zvítězí v případě, kdy je váš imunitní systém oslabený. Proto je potřeba jej nakopnout za pomoci vhodných vitamínů. Jakých?

Není to jen o vitamínu C

Ve spojitosti s imunitou se nejčastěji hovoří o vitamínu C. Je pravda, že lidově přezdívané „céčko“ funguje jako spojenec naší imunity funguje dlouhodobě.

Tento ve vodě rozpustný vitamín, také známý jako kyselina askorbová, je antioxidant, který pomáhá chránit vaše tělo před volnými radikály. Vzhledem k tomu, že tělo neprodukuje vitamín C, je nutné jej přijímat buď stravou – mezi zdroje tohoto vitamínu patří například brokolice, citrusové plody, sladké brambory a jahody – nebo doplňky.

B-Vitamíny

Jedná se o skupinu vitamínů rozpustných ve vodě, které jsou souhrnně označovány jako vitamín B-komplex. Patří mezi ně B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (kyselina pantotenová), B6 (pyridoxin), B7 (biotin), B9 (folát) a B12 (kobalamin). I když mají každý jinou funkci, všechny napomáhají buněčnému metabolismu.

„ Vitaminy B zcela nakopnou váš imunitní systém o několik stupňů nahoru a mohou přispět k celkové pohodě vašeho těla,“ říká Angie Kuhn, MS, RDN, ředitelka výživy a výzkumu pro Persona Nutrition.

„Mohou uklidnit mozek, zlepšit zdraví nervového systému, podpořit buněčnou obnovu, zlepšit náladu, chránit tělo před nemocemi a podporovat zdravé štěstí, které pomáhá odradit zimní blues,“ píše deník singlecare.com.

Vitamín D

Jde o vitamín rozpustný v tucích. Odjakživa se spojuje především s posílením kostí, protože našemu tělu napomáhá lépe vstřebávat vápník. Mimo jiné se ale vitamín D pojí také k imunitnímu systému – když je ho v těle málo, může se to mimo jiné projevit například sníženou obranyschopností a větší náchylností vůči bakteriím a virům.

Vitamín D zpravidla přijímáme ze slunce, proto jeho nedostatek nehrozí v létě, kdy je sluníčka nadbytek. Jenže na podzim a v zimě je ho bohužel velmi málo, proto je na místě doplňovat vitamín D ze stravy, nebo prostřednictvím nejrůznějších doplňků.

Zdroj: singlecare.com, aavalabs.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz