Rychlý metabolismus: Jakých chyb se dopouštíme a čím si metabolismus spíše zpomalujeme?

Zdroj: Shutterstock

Rychlý metabolismus je základním pilířem pro správné hubnutí a udržení si požadované váhy. V životě se ale často dopouštíme chyb, kterými si metabolismus zpomalujeme, a tím si celý proces hubnutí zbytečně ztěžujeme. Zpomalený metabolismus totiž v dlouhodobém horizontu přispívá k náchylnosti přibývání na hmotnosti. Vyvarujte se těchto chyb a zrychlete si metabolismus zdravými návyky.

Nezdravé hubnutí a chyby ve stravě

Aby bylo hubnutí efektivní, je důležitý kalorický deficit. Vše ale musí být vašemu tělu správně a zdravě nastaveno, a příjem kalorií nesmí být příliš nízký.

Pokud totiž přijmete velmi málo kalorií, stává se to při hubnutí kontraproduktivním.

Když vašemu tělu hodně snížíte přísun živin, bude cítit, že je jídlo vzácné, a sníží tak rychlost jeho spalování. Dojde tedy k pomalejšímu odbourávání tuků.

Podobně to platí i u příjmu v jednotlivých skupinách živin. Při hubnutí se hlídá, kolik denně přijmete bílkovin, sacharidů a tuků. Právě bílkoviny jsou velmi důležité pro udržení si váhy a rychlého metabolismu.

Dále také nesmíte zapomínat na pitný režim. Nejlepší je samozřejmě čistá voda, můžete si dopřát ale i čaj nebo kávu. Pozor, káva se na zrychlení metabolismu paradoxně doporučuje bezkofeinová!

Výzkumy ukazují, že káva může ovlivnit hladinu cukru v krvi, a to pro fungování metabolismu není zrovna přínosné, zejména, pokud trpíte diabetem.

Pokud se vyvarujete chyb a budete tělu dodávat vše potřebné k jeho správné funkci a váš metabolismus pojede na plné obrátky, nebudete kofein vůbec potřebovat, a přesto budete plní energie.

Geny a hormony

Metabolismus je vlastně přeměna potravy v energii.

Pokud váš metabolismus pracuje pomalu, když například spíte nebo sedíte jen tak u televize, může to být i genovou predispozicí, kterou jste zdědili od svých rodičů.

S geny toho moc nesvedete, ty jsou zkrátka dané. Co pro své zdraví a fungování těla ale udělat můžete, je vyvarovat se špatných návyků, které metabolismus zatěžují, a tím zpomalují. 

Nejlepším prvotním impulsem je pohyb. Rozhýbejte své tělo a dejte mu dostatek správných živin a uvidíte, že ačkoli třeba nemáte nejlepší genovou predispozici pro rychlé fungování organismu, brzy na sobě poznáte výsledky.

Ženy by si také měly dát pozor na fungování hormonálního systému. Metabolismus se nejvíce zpomaluje ve středním věku a na jeho rychlost může také zapůsobit hormonální změna – přechod.

Na rychlost metabolismu působí také onemocnění štítné žlázy nebo cukrovka, které jsou hormonálním onemocněním.

Kvalitní spánek a psychická pohoda

Spánek je nesmírně důležitý pro zdravou funkci celého těla. Nedostatek spánku může snížit rychlost metabolismu, ale i zvýšit chuť na sladké, což může vést ke zvyšování hmotnosti.

Když jste ve stresu, vaše tělo produkuje hormon kortizol. Ten je určený zejména k tomu, aby rychle dodal tělu energii.

Pozor ale, pokud se stresujete často, tělo si myslí, že musí stále bojovat, a proto produkuje kortizolu více, než je zdravé!

Vysoká míra kortizolu totiž brání tělu využívat inzulin, který je pro rychlý metabolismus velmi důležitý.

Restart metabolismu

Pokud chcete začít s nastartováním vašeho metabolismu, začněte restartem.

Vašim hlavním cílem by měla být stravovací, pohybová a spánková rutina. Ta je základem pro rychlejší fungování metabolismu a pomůže vám s pokořením hormonů i genů a vaše požadované výsledky se určitě dostaví.

Zdroje: Health Digest, Healthline, Webmd

Autor: Denisa Richter

Přidat na Seznam.cz