Recept na hostie se již po staletí nezměnil. Bývá to problém zejména pro celiaky

Hostie
Zdroj: stockcreations / Shutterstock.com

Pro ateisty se může jednat o neznámý pojem, ale pro věřící je hostie významnou součástí svatého přijímání. Kde se hostie vyrábí? A proč jsou problémem pro celiaky?

Co je to vlastně hostie?

Hostie nebo také „tělo Kristovo“ mívá kulovitý tvar a bývá často dozdobena nějakým křesťanským symbolem, jako je kříž nebo beránek. Hostie je památkou na velikonoční poslední večeři a podává se při eucharistii neboli díkuvzdání.

Dříve se jednalo o nekvašený chleba, ale postupně se došlo k bílé oplatce.

Již po dlouhá staletí je její výroba stejná – peče se z pšeničné mouky a vody. Do hostií se nepřidávají žádné další přísady, a ani se nijak neochucují. Jediným rozdílem je jejich velikost, kdy menší jsou pro věřící a větší pro kněze.

Dle serveru Bílkovy hostie není příprava tak úplně jednoduchá, jak by se mohlo zdát. I při použití stejného množství ingrediencí vznikne pokaždé jinak tuhé těsto.

Aby se hostie nepřipálily, používá se včelí vosk, který ale může poté hostii obarvit. Záleží také na tom, jak rychle se víko přiklopí, protože mohou vzniknout vzduchové bubliny, které pak hostii znehodnotí.

Následně je nutné hlídat každou vteřinu pečení, protože při brzkém vytažení jsou hostie nedopečené, a naopak při pozdějším vytažení spálené.

Při vytažení je oplatka velká jako lázeňská oplatka a každá hostie se ručně vykrajuje. Dá se tedy říci, že každá vyrobená hostie je originálem.

Hostiárna v Bílé Vodě

Aktuálně se hostie vyrábějí v Česku pouze v Bílé Vodě, kde je jediná hostiárna u nás. Výroba hostií zde funguje již od roku 1984. V této obci na Jesenicku je místní hostiárna Unita jednou z mála pracovních příležitostí, jak uvádí server Rozhlas.

Ten také dále uvádí, že v hostiárně se během jedné směny vyrobí až sto tisíc hostií, což dělá dvacet milionů hostií ročně.

Hostie však nejsou jediným přísunem financí pro společnost Unita. Pečou se zde také trojhránky či oplatky.

A co se děje se zbytky z výroby hostií? Putují na výrobu chipsů, které se poté prodávají pod značkou Uničipsy.

Hostie a bezlepková dieta

Možná vás to nikdy nenapadlo, protože to není váš případ, ale lidé trpící celiakií mají u hostií problém.

Celiakie se dá jednoduše popsat jako nesnášenlivost lepku, který je obsažen například právě v používané pšeničné mouce. Při požití lepku dochází k autoagresivní reakci organismu, která je zaměřená proti buňkám střevní sliznice.

Na toto onemocnění není léčba a jediným způsobem, jak zamezit problémům spojeným s onemocněním, je absolutní vyřazení lepku z jídelníčku.

Co má ale dělat věřící, který tím pádem nemůže přijmout hostii? Bezlepkové hostie neexistují. Věřící nebo sama farnost však mohou zakoupit nízko lepkové hostie, které se vyrábějí v Německu.

Věřící se tak musí před svatým přijímáním domluvit přímo s knězem. Avšak problém není jen v hostiích, ale i ve víně, které je také součástí přijímání. Kněz do něj totiž láme hostii, a tedy i ve víně se nachází zbytky lepku.

Církev proto vydala doporučení, dle kterého by měly být odděleny pro osoby s nulovou tolerancí na lepek i kalichy na víno.

Zdroje: Bílkovy hostie, Rozhlas, Wikipedia, Katolik, Farnost

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz